Przedstawiciele 14 krajów w Złocieńcu. Trwa Europejski Festiwal Ludzi

  • KW
  • 2015-07-21 09:08:29
Przedstawiciele 14 krajów w Złocieńcu. Trwa Europejski Festiwal Ludzi
  • Foto: TV Gawex

Złocieniec od soboty gości prawie tysiąc osób z 14 krajów europejskich. Wszystko w ramach Europejskiego Festiwalu Ludzi, który każdego roku ma miejsce w innym państwie, a w roku 2015 przypadł właśnie na Polskę.

Europejski Festiwal Ludzi działa od 21 lat i zrzesza 15 państw Unii Europejskiej w tym: Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Irlandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Szkocję, Węgry i Włochy. Głównym założeniem festiwalu jest integracja europejska. W trakcie festiwalu, który trwa jeden tydzień (co roku w innym państwie), rozgrywane są zawody sportowe, którym przyświeca idea fair play oraz promocja kultur poszczególnych państw. Członkowie mają okazję obcować z różnorodnością tradycji i kulinariów europejskich. Dodatkowym elementem festiwalu jest przełamywanie barier międzypokoleniowych, bowiem w skład drużyn poszczególnych państw wchodzą członkowie reprezentujące różne grupy wiekowe. Każda delegacja liczy 50 osób. 

W 2015 roku to właśnie dla Złocieńca i Wierzchowa przypadła rola bycia gospodarzami festiwalu. Festiwal rozpoczął się w minioną sobotę, 18 lipca i potrwa do 25 lipca. Ten tydzień w Złocieńcu to niesamowity czas atrakcji kulturalnych i rozrywkowych dla uczestników, mieszkańców miasta, okolicznych miejscowości, a także turystów przebywających na Pomorzu Zachodnim. Codzienne odbywają się popołudniowe prezentacje teatru ulicznego, narodowe przedstawienia o różnej formie artystycznej, natomiast wieczorem mają miejsce koncerty zespołów muzyki rozrywkowej, zabawy taneczne i dyskoteki w wybranych miejscach miasta, a w wiosce europejskiej codziennie od popołudnia do wieczora są prezentowane dla mieszkańców, turystów i uczestników festiwalu m.in. rękodzieło ludowe, kulinaria, materiały promujące kraje i miasta uczestników festiwalu.

Przybyli goście z Europy nie kryją zadowolenia ze złocienieckiego festiwalu. Szkoci są zafascynowani organizacją tego wydarzenia i, jak nam powiedzieli, jest to najlepiej zorganizowany festiwal, na którym dotychczas byli. Sprawdza się tam również powiedzenie "Polak, Węgier dwa bratanki", gdzie kilkakrotnie usłyszeliśmy, że Węgrzy czują się u nas jak u siebie i bardzo im się w Polsce podoba. Hiszpanie natomiast narzekają na naszą pogodę i temperatury, które niestety nie dopisują w ostatnich dniach, ale o festiwalu wypowiadają się bardzo ciepło. Mieszkańcy Złocieńca, którzy są narażeni na tydzień nie spokoju, jednak nie narzekają, a wręcz przeciwnie. Chcieliby, aby każdego roku takie wydarzenie miało miejsce w ich mieście. To wspaniała okazja do podszkolenia języka i poznania innych kultur, które są naprawdę bardzo inspirujące i czasami całkiem inne od naszej - mówili mieszkańcy. 

Zapraszamy do galerii zdjęć z trzeciego dnia Europejskiego Festiwalu Ludzi w Złocieńcu. Relacja wideo już niebawem na antenie TV GAWEX. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: