Teatr Klinika Lalek

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-07-19 18:42:28
Teatr Klinika Lalek
  • Foto: Marcin Wilk

W sobotę, 18 lipca o godzinie 23.00 mogliśmy być świadkami niecodziennego wydarzenia. Na szczecineckim placu zamkowym zagościł magiczny "Cyrk Bez przemocy" zaskakujący spektakl Kliniki Lalek, który mogliśmy zobaczyć w ramach Art Pikniku.

Przygotowania do tego performance"u trwały cały dzień. Potężne kukiełki na stalowych linkach były  instalowane z wielką precyzją. Tak aby poruszające się w rytm muzyki  i świateł lalki mogły do złudzenia przypominać żywe zwierzęta. Przedstawienie Kliniki Lalek, które mogliśmy oglądać zatytułowane Cyrk bez przemocy - to inaczej cyrk bez udziału zwierząt, cyrk arionet animowanych przez człowieka. To spektakl, w którym w zaskakujący sposób łączą się i przenikają elementy sztuki cyrkowej oraz teatralnej.

Nawiązując do bogatej tradycji widowiska cyrkowego  i dzięki korzystaniu z technik sztuki lalkarskiej twórcy eksponują piękno teatru lalek, a poprzez wyeliminowanie cierpienia zwierząt manifestują poszanowanie dla istot żywych. W rolach zwierzęcych wystąpiły tu ogromne lalki-marionety, a w rolach artystów cyrkowych - treserów, siłaczy, akrobatów, clownów - aktorzy.
Głównymi bohaterami widowiska były gigantyczne stwory - Słoń, Żyrafa i Lew - wykonane w skali 1:1. Pocieszny Słoń - wirtuoz gry na trombonie przekonywał mieszkańców, że potrafi latać i stać na trąbie. Przystojna Żyrafa odsłania swoją prawdziwą twarz– wrażliwej artystki, miłośniczki natury, zakochanej w treserze, a potężny Lew, pokazuje jaki może być straszny. W trakcie przedstawienia wszystkie trzy osobniki pięknie śpiewają - Żyrafa o miłości, Lew o odwadze, a Słoń o szczęściu. Ta wyjątkowa sztuka na pewno zostanie na długo w naszej pamięci.

Przypomnijmy, teatr Klinika Lalek pochodzi z Wolimierza - małej wioski na Pogórzu Izerskim i  działa jako wiejski i wędrowny Trzon grypy artystycznej stanowią Joanna - Jemiołka Wiktorczyk oraz Krzysztof-Wiktor Wiktorczyk. W 1991 roku członkowie teatru założyli Fundację Na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych, której głównym celem jest popieranie działań ekologicznych i sztuki, budowa i koordynowanie działań ekologicznych wioski Wolimierz oraz wspieranie teatru Klinika Lalek.

 Zdjęcia dzięki uprzejmości Marcina Wilka więcej na: http://www.marcinwilk.pl/
 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: