Szczecinek. Problem porzuconych psów

  • KW
  • 2015-07-08 09:08:10
Szczecinek. Problem porzuconych psów
  • Foto: www.krainapsa.pl

W naszym kraju może żyć nawet do 3 mln bezdomnych psów i kotów. Kolejne 100 tys. zwierząt przebywa w schroniskach. I choć psy porzucane są o każdej porze roku, to okres wakacyjny jest czasem, kiedy drastycznie wzrasta ich liczba. Właściciele czworonogów pozbywają się "kłopotu" i zostawiają je przy drogach lub w lasach, przywiązane do drzewa lub płotu.

Bezdomność zwierząt jest problemem bardzo złożonym. Jego przyczyny tkwią, niestety, w ludzkich zachowaniach. Dlaczego bezdomność zwierząt istnieje? Oto kilka głównych przyczyn tego stanu: porzucanie zwierząt przez właścicieli, pozbywanie się zwierząt z hodowli i targowisk, panujące mody, ucieczki zwierząt czy niekontrolowane rozmnażanie. 

Porzucenie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. Oznacza to, że zgodnie z art. 35 ustawy jest przestępstwem! Mimo tego w Polsce co roku porzuca się dziesiątki tysięcy psów i kotów. Porzucenie to najczęściej rezultat nieprzemyślanej decyzji, braku pojęcia o tym, z czym związane jest posiadanie psa, jakie obowiązki spoczywają na właścicielu... Dla nieodpowiedzialnych właścicieli jest to tak proste, jak wyrzucenie produktu, który nie spełnił ich oczekiwań. Dla zwierząt jest to traumatyczne przeżycie i najczęściej wyrok śmierci. Winę za ich tragiczny los ponoszą tylko i wyłącznie nieodpowiedzialni właściciele! Dodatkowo lato to czas, kiedy wzrasta liczba psów porzucanych przy drogach lub w lasach. Właściciele czworonogów w ten sposób pozbywają się "kłopotu" na czas letniego wyjazdu. 

Jak mówi Grzegorz Grondys, Komendant Straży Miejskiej w Szczecinku, w bieżącym roku strażnicy miejscy w naszym mieście mieli do czynienia z 38 bezdomnymi psami. Miejmy nadzieję, że w tym roku takich psów będzie mniej. Do tej pory odnotowaliśmy 38 czworonogów, natomiast w minionym roku było ich łącznie około 120 - poinformował nas Grzegorz Grondys. W tym tygodniu także szczecineccy strażnicy otrzymali zgłoszenie od Służby Ochrony Kolei, że przy torach na ulicy Kwiatowej znajduje się przywiązany do płotu pies. Funkcjonariusze udali się na miejsce, uwolnili zwierzę i zawieźli je do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinku - dodaje Komendant Straży Miejskiej.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: