Miasto dofinansuje nierentowne kursy PKS Szczecinek

  • KW
  • 2015-07-06 10:02:20
Miasto dofinansuje nierentowne kursy PKS Szczecinek
  • Foto: TV Gawex

Szczecineccy Radni podczas dzisiejszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zdecydowali wesprzeć finansowo powiat szczecinecki i przekazali z budżetu miasta 16 tysięcy złotych na dofinansowanie nierentownych, wakacyjnych kursów PKS Szczecinek.

PKS w Szczecinku realizuje na terenie powiatu szczecineckiego przewozy pasażerskie. Na części linii autobusowych w okresie letnim powstają straty finansowe dla w/w przewoźnika, dlatego PKS Szczecinek zwrócił się z wnioskiem do gmin powiatu szczecineckiego o partycypowanie w pokryciu strat finansowych za okres letni br., co umożliwi utrzymanie tych linii w okresie letnim. Z uwagi na fakt, że z przewozów tych korzystają również mieszkańcy Szczecinka postanowiłem udzielić dla powiatu szczecineckiego pomocy finansowej w wysokości 16.000,00 zł na dofinansowanie nierentownych kursów na terenie powiatu szczecineckiego realizowanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Szczecinku Spółka z o.o. - poinformował Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas. 

Podczas dzisiejszej sesji, 14 radnych było "za" przyjęciem tej uchwały, 1 osoba się wstrzymała, 1 osoba była "przeciw". 

Komentarze (4)

pasażerka 2015-07-06 12:27

Niestety czas reakcji na zmiany rynkowe PKS w Szczecinku pozostawiają wiele do życzenia. Podam przykład trasy Sz-ek - K-n. Jak pojawił się nowy przewoźnik na odcinku Bobolice - Koszalin - Bobolice , to przez wiele miesięcy nic z tym nie robiono. Można było szybko zareagować i ustalić niższe ceny na bilety miesięczne i konkurencja szybko by się wycofała... A tak w Bobolicach wsiada obecnie tylko garstka pasażerów .... Próba obniżenia biletu do niecałych 12 zł też nic nie dała... Promocja dla mieszkańców Bobolic w kwocie 42% mnie jako mieszkańca Sz-ka tylko porządnie zdenerwowała. Cena za ich 40 km z Bobolic do K-na, była o wiele niższa niż za 30 km ze Sz-ka do Bobolic. Cena za kurs do Koszalina ze Szczecinka to 16 zł .Oczywiście należy doliczyć bilet powrotny i przynajmniej dwa blilety po mieście Mzk K-n - wychodzi 37 ,80 zł na jedną osobę . Przy obecnych cenach paliw jest to koszt zakupu paliwa do samochodu na tej trasie. Czyli PKSem do Koszalina jeżdżą tylko osoby nie posiadające własnego samochodu . A jeśli chciałbym całą 4-osobową rodziną pojechać do K-na , czy do Mielna ? Sam PKS to 128 zł , ponieważ w wakacje nie ma nawet tych niewielkich zniżek dla uczniów... Wiele do życzenia przy tej cenie za bilet pozostawia też sam komfort jazdy autobusami PKS. Zimą jeżeli to jest pierwszy kurs , to taki przeciętny autobus nagrzewa się dopiero pod K-nem , albo kierowcy oszczędzają na klimatyzacji w tych lepszych modelach . Latem w wielu autobusach jedyną wentylacją jest szyberdach i otwarte okna , kierowcy także oszczędzają na klimatyzacji... Największym już ,, komfortem'' jest przejazd pomarańczowym autobusem szkolnym ( w ramach normalnego kursu PKS ) , w którym dorosły pasażer nie może prosto usiąść na siedzeniu ( zbyt mała odległość między siedzeniami w rzędach w autobusie przeznaczonym do przewozu dzieci...) i oczywiście brak klimatyzacji latem i szybko działającego ogrzewania zimą...Pamiętam , że dawno temu w starych modelach , kierowcy długo rozgrzewali autobusy w bazie PKS przed wyjazdem w trasę i w mrozy wsiadało się do cieplutkiego wnętrza.

Przedsiębiorca 2015-07-06 12:51

Czy miasto mogłoby dofinansować również moją nierentowną działalność gospodarczą? Bo to co nie rentowne, źle działa i nie zarabia na siebie jest przedmiotem szczególnej troski miasta.

mieszkaniec Szczecinka 2015-07-06 13:27

Miasto może dofinansować kursy , ale te , z których korzystają mieszkańcy Sz-ka , czyli do Koszalina , Szczecina itp. Nierentowne połączenia z mniejszymi miejscowościami niech dofinansowuje powiat lub zainteresowane gminy....

pasażerka 2 2015-07-06 16:15

Teraz jest już wiecej ludzi w Bobolicach ponieważ prywatny przewoźnik wypioł się na ludzi godziny odjazdów busów sa tragiczne .

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: