XII Dni Henrykowskie w Siemczynie

  • Ryszard Brzeziński
  • 2015-07-04 10:30:46
XII Dni Henrykowskie w Siemczynie
  • Foto: TV Gawex

W ten weekend w Siemczynie odbywają się XII Dni Henrykowskie. Jest to swoiste święto tej miejscowości, podczas której na terenie przyległym do tamtejszego pałacu miejscowa ludność świętuje powstanie Siemczyna.

Siemczyno, dawniej Heinrichsdorf, to wieś położona dziś w gminie Czaplinek, w której znajduje się imponujący rozmiarem barokowy pałac. Dziś ten pałac wymaga solidnej renowacji, do czego dąży działające w Siemczynie Stowarzyszenie Henrykowskie. Naszym celem oczywiście jest promocja tego wspaniałego miejsca, dzięki której będziemy mogli zapraszać znamienitych gości, zainteresowanych historią i kulturą - powiedział Bogdan Andziak, właściciel pałacu. Chcemy też w przyszłości przywrócić nazwę Henrykowo, która jest właściwym polskim odpowiednikiem dawnego niemieckiego Heinrichsdorf. 

Na XII Dniach Henrykowskich nie zabrakło rozrywek dla ciała i ducha. W ramach święta Siemczyna zorganizowane zostały wykłady historyków, które dotyczyły głównie historii Pojezierza Drawskiego i pałacu w Siemczynie. Ponadto jak na tego typu wydarzeniach bywa, zaproszono rozmaite zespoły śpiewacze jak i taneczne. Zorganizowane zostały również wystawy malarskie i rozmaitych rękodzieł. W samym pałacu zaś przygotowano moc atrakcji. W piątek przygotowany wystawy muzeów z całego regionu, w tym także z Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Na sobotę natomiast zaplanowano gry terenowe, związane oczywiście z samym pałacem.

Impreza trwa do niedzieli, organizatorzy zapraszają każdego, kto tylko będzie miał chęć spędzić kilka chwil w Siemczynie. Gospodarze XII Dni Henrykowskich stawiają na otwartość i wielką gościnność dla każdego odwiedzającego pałac.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: