Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego pracują na Marientronie

  • KW
  • 2015-06-30 10:58:37
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego pracują na Marientronie
  • Foto: TV Gawex

Po uporządkowaniu terenu na Wzgórzu Marientron przyszedł czas na prace archeologiczne. Dzisiaj, 30 czerwca na miejscu pracuje grupa archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.

Na szczycie Wzgórza Marientron znajdował się, ufundowany w połowie XIV w., klasztor Augustianów. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo - według badań archeologicznych, wcześniej znajdowało się tu słowiańskie grodzisko z miejscem pogańskiego kultu. Klasztor pustelników miał tu swoją siedzibę do połowy XVI w.  W czasie zarazy, jaka panowała w roku 1361 w klasztorze schronienie znalazła księżna Elżbieta - córka Kazimierza Wielkiego. Niestety, nie uchroniło to księżnej przed śmiercią. W trakcie reformacji mieszkańcy Neustettin przeszli na luteranizm i po zburzeniu klasztornych murów, prawdopodobnie z tego materiału zbudowali przykościelną wieżę w centrum miasta. Ze względu na wartość historyczną, miejsce to jest bardzo interesujące dla badaczy. Prace archeologiczne prowadzono tu już dwukrotnie - na początku i w latach 60. XX w.

Miasto Szczecinek, które przejęło Marientron od powiatu szczecineckiego wiosną tego roku dokonało uporządkowania tego terenu. Jak wcześniej informowaliśmy, rozpocząć się tu miały kolejne archeologiczne wykopaliska. Dzisiaj, 30 czerwca na wzgórzu pracują archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Dokonują oni bezinwazyjnych badań, których wyniki poznamy za około 14 dni. Może się okazać, że pod gruntem znajdują się na przykład mury dawnego klasztoru. Po zapoznaniu się z wynikami dzisiejszych badań, na miejscu będzie można rozpocząć kolejne prace archeologiczne. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: