Autobusy elektryczne w Szczecinku?

  • KW
  • 2015-06-25 11:59:45
Autobusy elektryczne w Szczecinku?
  • Foto: zapasowe.com.pl

W nowej perspektywie finansowej Miasto Szczecinek oraz Komunikacja Miejska planują starać się o pieniądze na zakup dziesięciu autobusów elektrycznych.

Jak powiedział nam wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak, Prezes Komunikacji Miejskiej naciska na wymianę floty autobusowej i właśnie w nowej perspektywie finansowej pojawiła się taka możliwość. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas rozmawiał już na ten temat w Urzędzie Marszałkowskim z osobami, które doprecyzowują pewne działania w poszczególnych osiach i okazało się, że możemy śmiało aplikować - powiedział Daniel Rak. W ciągu najbliższego roku będzie można aplikować o dofinansowanie, a następnie realizować to zadanie. Myślimy o zakupie 10 elektrycznych autobusów. To duży projekt, dzisiaj jest to faza rozpoznania rynku i analizy - dodaje wiceburmistrz. 

Miasto będzie mogło zakupić autobusy z dopłatą 85%. Średnio taki autobus elektryczny kosztuje około 1,5 mln złotych, czyli całe zadanie to koszt około 15 mln przy zakupie 10 autobusów. Jednak to nie koniec, ponieważ później dochodzą jeszcze koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem takiego pojazdu. Stacje dokujące, czy one mają być zlokalizowane na końcu linii, czy w bazie? Co związane jest z akumulatorami to sprawa ile będzie ważył taki autobus? Te wszystkie rzeczy dla nas są nowe, jednak przerobione w innych krajach i na pewno będziemy z wiedzy innych korzystać. Musimy pochylić się nad tematem na przykład nad długościami tras - powiedział D. Rak. Dobrze będzie wymienić autobusy na nowe, mniej uciążliwe i nowoczesne. Chciałbym, żeby ten projekt został jak najszybciej wdrożony - podsumował. 

Komentarze (3)

Jerzy 2015-06-25 12:54

Czyste powietrze !

Tomasz 2015-06-25 13:16

Sam pomysł - Brawo! Wspaniały! Nowoczesny! Jednak patrząc na to z boku, drugie tyle wydamy na utrzymanie! Podkreślam iż sama inicjatywa jest naprawdę dobra,jednak strasznie droga na na nasze miasto.

xx 2015-06-25 14:11

Arek to jest dobry pomys

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: