Dziś Dzień Ojca!

  • KW
  • 2015-06-23 14:31:10
Dziś Dzień Ojca!
  • Foto: www.webmasteruj.pl

23 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Ojca. Nie zapomnijmy dziś złożyć życzeń naszym kochanym Tatusiom!

W Polsce po raz pierwszy dzień Ojca obchodzono 23 czerwca 1965 roku. W innych krajach ojcowie mają swoje święto w innym terminie. Włochy i Hiszpania i Portugalia Dzień Ojca obchodzą 19 marca, w dniu świętego Józefa, na Litwie natomiast jest to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii druga. Z kolei Niemcy życzenia ojcom składają w dniu wniebowstąpienia Jezusa, czyli 39 dnia po niedzieli wielkanocnej. W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, a w Danii 5 czerwca.

Historia obchodów dnia Ojca jest bardzo ciekawa. W 1910 roku w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton Sonora Dodd Smart, podczas mszy świętej poświęconej swojej zmarłej matce, uświadomiła sobie, że po śmierci mamy, wychowaniem jej i pięciorga jej rodzeństwa zajmował się samodzielnie jej ojciec. Zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta, by upamiętnić w ten sposób nie tylko swojego ojca, ale wszystkich mężczyzn, którzy poświęcają się swojej rodzinie.

Projekt spodobał się władzom i ustalono datę Dnia Ojca na 5 czerwca. Ten dzień był rocznicą śmierci Wiliama Jacksona Smarta – ojca Sonory. Jednak ze względu na brak czasu na przygotowania do święta, przeniesiono je na 19 czerwca. Pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce 19 czerwca 1910 roku w Spokane w stanie Waszyngton i szybko święto stało się popularne również w innych regionach Stanów Zjednoczonych. W 1924 roku Prezydent USA Calvin Coolidge, zaakceptował oficjalnie Dzień Ojca. W 1966 roku prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca, ale Kongres nie potwierdził oficjalnie tego faktu i dopiero w 1972 roku prezydent Nickson zatwierdził prawnie Dzień Ojca.

info: Onet

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: