VI Festiwal Balonowy - plan i najważniejsze informacje dla publiczności

  • KW
  • 2015-06-20 14:07:22
VI Festiwal Balonowy - plan i najważniejsze informacje dla publiczności
  • Foto: TV Gawex

Jak mówią organizatorzy, to właśnie aura decyduje najbardziej o sukcesie imprezy. Sprawdź, co przygotowano i w jaki sposób zorganizowano tegoroczną edycję Festiwalu. Oto najważniejsze informacje dla publiczności:

1. Festiwal odbędzie się w dniach 03-05 lipca 2015 roku. Wszystkie starty balonów zaplanowane są w jednym miejscu - na terenach OSiR w Szczecinku. Starty odbywać się będą zgodnie z przyjętym programem imprezy:

  • piątek o godz. 18.30
  • sobota o godz. 18.30
  • niedziela o godz. 6.00
  • niedziela o godz. 18.30

Podczas wszystkich lotów rozgrywana będzie jedna konkurencja sportowa "Pogoń za lisem". Balon lis- replika pierwszego balonu braci Montgolfier- startuje jako pierwszy. 5 minut po nim startują pozostałe balony, które próbują lecieć tym samym torem. Lis po wylądowaniu rozkłada wielki materiałowy krzyż, a piloci pozostałych balonów muszą rzucić w środek tego krzyża woreczki z piaskiem- markery. Kto trafi bliżej środka, ten wygrywa. Jeśli nikt nie trafi w promieniu 25 metrów, wygrywa lis.

2. Nocny pokaz balonów odbędzie się w sobotę na Placu Koncertowym na osiedlu Zachód. Pokaz nocny będzie przerywnikiem w trwającym koncercie muzyki Disco-Polo. Balony rozstawiane będą w miejscu, o które został w tym roku plac koncertowy poszerzony. Jeśli miejsce to będzie zajęte przez publiczność, prosić będziemy o sprawne udostępnienie załogom balonowym tego miejsca na czas pokazu. Pokaz nocny zaplanowany jest na 16 minut - balony, świecić będą w rytm muzyki, a całością pokieruje wyspecjalizowany już dyrygent.

3. Parada Balonów zaplanowana na niedzielę około godz. 17.00. Wszystkie załogi balonowe przejadą pod eskortą Policji przez miasto, dojadą na tereny Zamku, gdzie mieszkańcom Szczecinka przedstawieni jeszcze raz zostaną piloci i załogi biorące udział w tegorocznej edycji Festiwalu.

Zachęcamy w tym miejscu wszystkich mieszkańców do wyjścia na ulicę w czasie przejazdu samochodów balonowych. Piloci niezwykle ciepło wypowiadają się na temat szczecineckiej publiczności. Zawsze chętnie wracają do naszego miasta, ale i przekazują informacje o imprezie swoim znajomym. Frekwencja z roku na rok rośnie. Szczególnie prosimy o ciepłe przyjęcie naszych gości, którzy niejednokrotnie pokonują tysiące kilometrów aby do nas dotrzeć.

4. Wyjazd do Sępolna Wlk. Wieś Sępolno Wielkie położona jest 27 km od Szczecinka. To właśnie tam urodził się i wychował Kurt Hummel, który w wieku 19 lat stał się najmłodszym w historii uczestnikiem prestiżowego wyścigu balonowego o Puchar Gordon- Bennetta. Ku pamięci tego młodego pilota zorganizowany został I szczecinecki Festiwal Balonowy i każda jego kolejna edycja. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować wspólną wycieczkę - wszystkich 50. ekip balonowych do Sępolna Wlk. Zachęcamy mieszkańców Białego Boru, Szczecinka i wszystkich okolicznych miejscowości do przyjazdu w sobotę do Sępolna Wlk. Jeśli pogoda pozwoli, w czasie składania wieńca na grobie Kurta Hummela rozłożone zostaną 2 lub 3 balony. To wszystko w połączeniu z wizytą ponad 50. samochodów i ponad 200 gości z różnych państw europejskich, zrobi duże poruszenie we wsi, która liczy niewiele ponad 400 mieszkańców.

5. Loty balonów. Łącznie zarejestrowanych mamy 49 załóg balonowych. Wśród nich balony o nietypowych kształtach - lokomotywy, butelki piwa, kufla piwa, wieloryba i replika pierwszego balonu braci Montgolfier. Jest to największa ilość balonów startujących w tym samym czasie w Polsce. Na żadne zawody balonowe ani inne imprezy nie przyjeżdża tyle załóg balonowych jednocześnie. Wymaga to jednak dużej dyscypliny na starcie zarówno ze strony organizatorów, jak i uczestników ale i publiczności. Miejsca startu będą wygrodzone. Będziemy starali się zapewnić pilotom swobodę i możliwie największy komfort pracy w czasie startu. Prosimy aby osoby, które chcą zobaczyć balon z bliska nie podchodziły do niego w czasie napełniania i startu. To jest moment, w którym pilot musi skoncentrować się na bardzo wielu sprawach a uczestnictwo osób, o których on nie wie, znacznie utrudnia mu to zadanie.
Na boisku bocznym, na którym skupiona będzie największa ilość balonów, umieszczony zostanie maszt z flagami. Kolory flag - zielony, czerwony i czarny. Flagi wieszane będą w zależności od podjętej decyzji co do startu.

  • czerwona - oznacza, że balony czekają na decyzję. Mogą się szykować do startu ale nie wolno używać palników.
  • zielona - oznacza zgodę na napełnienie balonów ciepłym powietrzem i start
  • czarna - oznacza całkowite odwołanie startu z powodu złych warunków atmosferycznych

Balony rozkładane będą również na pozostałych boiskach i miejscach trawiastych wszystkich terenów OSiR. Nietypowe kształty startować będą z boiska Lechii.

6. Losowanie. Tak jak w ubiegłych latach, zdecydowaliśmy się przed każdym startem przeprowadzać losowanie osób, które będą mogły polecieć w jednym z balonów. Warunkiem losowania jest wrzucenie kuponu do urny w dniu lotu, bezpośrednio przed startem. Z tych kuponów losowanych będzie tyle osób ile w danym locie będziemy mieli wolnych miejsc w koszach. Ilość miejsc zależy od decyzji pilotów, którzy deklarują to podczas odprawy poprzedzającej lot. Zaznaczamy, iż ważny jest tylko kupon z losowania poprzedzającego lot. Losowanie nie daje jednak całkowitej gwarancji lotu. Osoba która zostanie wylosowana musi sama znaleźć balon, do którego została przydzielona. Balony rozstawiane będą zgodnie z planem, który udostępnimy wszystkim zwycięzcom losowania. Dodatkowo balony i samochody opatrzone będą numerami startowymi. Jeśli jednak zdarzy się, że osoba ta mimo wszystko nie znajdzie swojego balonu i ten wystartuje bez niej, lot taki przepada i nie przechodzi na kolejny dzień.

Dodatkowo należy mieć świadomość, że ostateczna decyzja o zabraniu osoby, która została wylosowana, należy wyłącznie do pilota balonu. Absolutnie wykluczone jest zabranie osoby nietrzeźwej lub nieodpowiednio ubranej. Strój musi zakrywać nogi i ręce, buty muszą zakrywać stopę i najlepiej jeśli usztywniają kostkę.

Piloci mają świadomość, iż Festiwal Balonowy jest imprezą otwartą. Przyjeżdżają do Szczecinka z nastawieniem na świetną zabawę, ciepłe przyjęcie i chcą odwdzięczyć się tym, że chociaż kilka osób za każdym razem będzie mogła polecieć. Nie będą robili problemów z zabraniem wylosowanych osób jeśli wszystko przebiegać będzie zgodnie z narzuconymi zasadami.

Startujące balony same w sobie są atrakcją. Nawet jeśli wielu z Was nie uda się polecieć, liczymy że przybędziecie na miejsce startu i pokazu nocnego jak najliczniej. Chcemy, aby Festiwal Balonowy powtarzany był co roku. Chcemy także, aby do Szczecinka przyjeżdżało coraz więcej balonów. Aby miasto Szczecinek, które w lipcu staje się "balonową stolicą Polski" kojarzone było z pięknem widoku lecących dziesiątek balonów nad miastem i jeziorem. Taki sukces już osiągnęliśmy dzięki Wam, dzięki Waszym pozytywnym komentarzom i dzięki temu, że dla wielu pilotów jesteście najlepszą publicznością jaką kiedykolwiek widzieli. Nie zapomnę słów Klausa Weisgerbera (pilota balonu - butelki piwa), który ze łzami wzruszenia mówił po pierwszym locie w Szczecinku, że nigdy nie słyszał tak długich braw po swoim starcie, jak w Szczecinku. Dziękujemy za to i za wszystkie przejawy gościnności.

Bartosz Oberski, Klub Balonowy ZEFIR

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: