Protest przeciwko budowie chlewni w Ostropolu

  • Ryszard Brzeziński
  • 2015-06-16 22:45:29
Protest przeciwko budowie chlewni w Ostropolu
  • Foto: TV Gawex

Mieszkańcy Ostropola w gminie Barwice zebrali się 15 czerwca w budynku tamtejszej świetlicy, aby omówić sprawę, która może dla nich w najbliższym czasie stanowić duży problem. Chodzi o chlewnię, która ma powstać w tej wsi.

Mieszkańcy Ostropola nie kryją swojego oburzenia związanego z planami powstania chlewni w ich miejscowości. Nie mieliby nic przeciwko całej sprawie gdyby nie to, że sami niewiele na ten temat wiedzą. Ja naprawdę nie miałabym zastrzeżeń, gdyby tylko burmistrz chciał nas o wszystkim poinformować i po prostu z nami porozmawiać - powiedziała nam Danuta Astramowicz, sołtys Ostropola. O wszystkim dowiedzieliśmy się dopiero od właścicieli działek, które mają z tą chlewnią sąsiadować. Martwi mnie też to, że nie wiadomo, jak duży obszar ma być przeznaczony pod tę inwestycję.

Wygląda na to, że mieszkańcy wsi mają najwięcej zastrzeżeń co do ilości zwierząt, które miałyby się tam znajdować. Pojawiają się głosy, że ma być tam 1000 świń. To będzie bardzo uciążliwe dla życia na wsi - zapewnia Dorota Bielska, jedna z inicjatorek protestu. Przeprowadziłam się do Ostropola ze Szczecinka bo chciałam mieszkać tam, gdzie jest świeże powietrze. Teraz boję się, że odór z chlewni będzie po prostu nie do wytrzymania.

Mieszkańcy chcą szukać pomocy w każdym możliwym miejscu, dlatego też zapraszają do siebie różne organizacje i stowarzyszenia związane z ekologią, w tym SIS "Terra" i chcą rozmawiać przede wszystkim z Burmistrzem Barwic o zaistniałym problemie. Według nich to on powinien im wyjaśnić całą sytuację. Będziemy Państwa informować o sprawie na bieżąco. 

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (31)

wiecek 2015-06-17 07:56

Ale jaka świnie nie mogą być na wsi.? To może do miasta haha

Gość 2015-06-17 10:10

Mieszkańcy wsi mają dziwnego Burmistrza (przeciwko mieszkańcom !!!!)

rolnik 2015-06-17 11:56

jak pamiętam to wszelką zwierzynę hodowlaną hoduje się na wsi to może my rolnicy mamy to robić w mieście? Nasprowadzało się hołoty miastowej na wieś [ przepraszam uczciwych mieszczuchów] a co nie wiedzieli że na wsi hoduje się zwierzęta? a jak się hoduje to musi śmierdzieć stare przysłowie mówi gdzie nie śmierdzi to i nie pachnie a co ci protestujący jedzą tylko banany? Z POWAŻANIEM STARY ROLNIK Z OSTROPOLA

Pan 2015-06-17 21:40

Nosz ku*** świat na głowie staje. Gdzie ma budować inwestor tą chlewnie jak nie na wsi ? Od zawsze wieś to były gospodarstwa większe bądź mniejsze w których ludzie uprawiali role, hodowali zwierzęta, itd. To gdzie ma tą chlewnie stawiać w mieście ? Miasto to nie wieś i nie jest przeznaczone ani przystosowane do prowadzenia działalności rolniczej. Normalnie parodia. Wyniosła się miasteczkowa baba na wieś żeby oddychać świeżym powietrzem i płacze że na wsi będzie jej śmierdzieć obornikiem czy gnojówką. Jak hrabina chce oddychać powietrzem to domek na przedmieściach niech sobie postawi a nie na wsi ludzi buntuje. Poprostu brak słów. Jednak polak polakowi zawsze wilkiem i nie ma sytuacji w której jeden drugiemu kłód pod nogi nie rzuci. Wszyscy chcą wszystko mieć ale nigdzie niczego nie chcą. Chcą taniego prądu i ciepła, ale elektrowni wiatrowych, wodnych, słonecznych, jądrowych, biogazowni to niet. Chcą mieć zasięg w komórkach ale masztów niet. Chcą mieć zaopatrzone sklepy w jedzenie, ale upraw niet, chodowli przemysłowej zwierząt niet. Chcą korzystać z dóbr współczesnych, mebli, sprzętu agd, elektroniki ale fabryk niet. Chcą mieć prace ale miejscom pracy mówią NIET. LUDZIE ku*** OGARNIJCIE SIĘ !!!

Gość 1 2015-06-18 07:35

Z tego co wiem to jest jeszcze kilka gospodarstw co trzymają świnie i nikt bananów nie je to ze ferma jest uciążliwa w Gonnym ze nie idzie prania powiesić ani okna otworzyć to nie znaczy ze tak też ma być w Ostropolu

sylwia 2015-06-18 11:09

mieszkałam całe życie w ostropolu więc wiem że osoby na zdjęciach to ludzie którzy żyją w ostropolu od urodzenia wiec może miasto niech sie nie wypowiada bo sami walczyliście z krono a wieś was nie krytykowała wiec proszę bez obraz bo nic nie wiecie o życiu w pięknej wsi Ostropole. Wasze opisy świadczą o braku inteligencji!!!! co niektórzy z was nie wiedzą jak wygląda motyka !!!!!!!

gość2015 2015-06-18 11:17

proszę o wybudowanie chlewni opodal ziemianki burmistrza

ktoś 2015-06-18 11:42

To niebeda świnie z których będziemy spożywac mięso ono pójdzie na zachód a nam zostanie smród to nie będzie mała ilość swin tylko 1000 weźcie się wszczyscy stuknijcie w lep może zaczniecie trzeźwo myśleć może liczycie na prace to żebyście się nie przeliczyli owszem wieś przystosowana do roli ale dla swoich gospodarstw rolnych a nie dużych ferm jeszcze gdzie nie ma do tego warunków jeszcze tak blisko mieszkańców jeżeli ktoś lubi taki smród to proponuje się wytwarzać w gnoju razem z tymi białymi blondynkami powodzenia!!

g 2015-06-18 11:44

SYLWIA POPIERAM!!

zośka 2015-06-18 12:22

Tu nie chodzi o sam fakt hodowli świń, niech hoduje, tylko niech nie tworzy ogromnej chlewni w środku wsi, bo to na to ludzie się nie zgadzają. Na to wylewanie gnojowicy na pola obok domów.. To najbardziej przeraża. Bo nawet okna nie będzie można otworzyć. Panie Stary Rolniku z Ostropola może udostępni mu Pan swoje podwórko? Piękne zapachy będzie miał Pan pod dostatkiem. W sam raz sama natura dla dzieci i wnuków. Tylko domy budować koło tatusia.

rolnik 2015-06-18 14:31

kochana Zosiu mogę mu udostępnić wszystkie obory bo ja naturalnego smrodu się nie obawiam a chlewnia nie ma powstać w środku wsi tylko na uboczu a co do budowy domów koło tatusia to cię zazdrość pożera że ludzie potrafią sobie radzić w życiu twoim dzieciom nikt nie zabrania się budować obok ciebie i tu właśnie chodzi o to że ktoś chce coś zrobić to wszystkim zaraz gule skaczą z poważaniem STARY ROLNIK

@ 2015-06-18 15:23

'Pan' świetnie to ujął

ktoś 2015-06-18 18:18

STARY ROLNIKU pier***dolnij się w lep !!!

Darek 2015-06-18 18:56

zastanawiające jest to dlaczego tylko Pan K.. nie miał nic przeciwko

Kasia 2015-06-18 19:20

Stary rolniku jeżeli chodzi Ci o Zośkę S to ona nie ma nic wspólnego z tym pisaniem w internecie ktoś bezczelnie się podszywa i jest tak bezczelnie chamski . Chamstwo nie zna granic !!! Niech każdy piszę w swoim imieniu .

zniesmaczona 2015-06-18 19:30

... a później będą narzekać, że nie ma miejsc pracy w gminie... coś mi tu hipokryzją zalatuje ;>

Pppp 2015-06-18 19:32

Tak popieram starego rolnika z Ostropola a tej Pani ZOSI jak śmierdzi na wiosce to do miasta a nie między świniami i krowami

mariola 2015-06-19 02:14

Popieram sylwia. .. ja tez wychowalam sie w ostropolu kocham ta wies calym sercem I gdymym tylko kiedys zdecydowala sie wracac do pl z wielkiej brytani to tylko tam I nie wyobrazam sobie tam tego gowna na srodku! !!!! Jest tyle miejsc w pl opuszczonych przez ludzi lub wogole nie zagospodarowanych . To po co robic cos takiego masakra co za idiotyzm! !! Polacy powinni uczyc sie od anglikow takie problemy tu nie maja miejsca! !!

mariola 2015-06-19 02:22

Popieram sylwia. .. ja tez wychowalam sie w ostropolu kocham ta wies calym sercem I gdymym tylko kiedys zdecydowala sie wracac do pl z wielkiej brytani to tylko tam I nie wyobrazam sobie tam tego gowna na srodku! !!!! Jest tyle miejsc w pl opuszczonych przez ludzi lub wogole nie zagospodarowanych . To po co robic cos takiego masakra co za idiotyzm! !! Polacy powinni uczyc sie od anglikow takie problemy tu nie maja miejsca! !!

zośka 2015-06-19 06:16

Kochany Rolniczku, ja się naturalnego smrodu także nie boję, jeśli Pan inwestor da mi na piśmie iż nie zrobi tu chlewni jak w przybkowie to sie zgadzam na wszystko, nie przeszkadza mi 100 szt, 500 szt ale inaczej już jest jak trzyma 1000 i więcej sztuk. Jest to wieś i każdemu gospodarzowi w tej wsi życzę rozwoju, i rozbudowy.Nie popadajmy w skrajności, przecież to nie jest protest przeciwko hodowli zwierząt na wsi. A gul nie musi skakać z zazdrości bo kredytów ludziom nie ma co zazdrościć :)

@ 2015-06-19 11:02

Co za ciemnota

zośka 2015-06-19 11:03

Błagam was ... jednemu psu burek na imię? kto powiedział że ja z tej wioski jestem... w życiu bym się swoim imieniem nie podpisała. zośka jak zośka ładnie brzmi. Jeśli któraś Pani ma tak na imię to przepraszam że podejrzenie padło na nią.

Andrzej 2015-06-19 12:12

Tu nie chodzi o samą budowę chlewni, tylko KTO TO ROBI I SKĄD TEN PAN SEWERYN JEST. Dlaczego nie buduje jej w Lęborku, gdzie mieszka tylko w Ostropolu. Nie było żadnego spotkania z tym inwestorem, żeby przedstawił się i powiedział jasno jak duża będzie ta chlewnia w rzeczywistości bo 48,05 DJP to 343 tuczniki lub 137 macior. Przy tych ilościach to nie będzie bardzo uciążliwe, ale według mnie to dopiero początek i tych świnek będzie więcej, a to będzie uciążliwe.

łiiii 2015-06-19 12:13

Taka to ludzka mentalność, jeśli ktoś ma w temacie odmienne zdanie to staje się gorszy. .. ciemnoty i zacofanie, żal mi Was ludzie

gość:: 2015-06-19 12:22

Przemysłowa hodowla zwierząt nie jest obojętna dla jakości i warunków życia ludzi mieszkających w bliskim sąsiedztwie ferm. Dzieje się tak głównie za sprawą uciążliwych odorów oraz zanieczyszczeń wód powierzchniowych i gruntowych w wyniku przenawożenia gleb. Ponadto, duża koncentracja odchodów zwierzęcych stanowi zagrożenie mikrobiologiczne. Wśród bakterii, jakie mogą przedostawać się do wód lub przemieszczać wraz z powietrzem są: gronkowce, pałeczki z grupy Coli, streptokoki fekalne, laseczki różycy, prątki gruźlicy, chorobotwórcze gronkowce i paciorkowce, wirusy pryszczycy oraz różnorakie grzyby i organizmy pasożytnicze (np. tasiemce). Przeprowadzona przez zespół badawczy szybka ocena epidemiologiczna na terenie wsi Więckowice (gmina Dopiewo, województwo wielkopolskie), wykazała bezpośredni związek pomiędzy sąsiedztwem dużej fermy a częstotliwością występowania dolegliwości zdrowotnych (m.in. bólu głowy, kaszlu, piekących i łzawiących oczu) u ludzi mieszkających w jej pobliżu.

kkk 2015-06-19 12:24

Proszę nie obrażać osób wyrażających swoje zdanie ,na wioskach nie mieszkają ludzie zacofani, proszę zapytać ile osób zostało zatrudnionych w Gonnym Małym ,jak im życie umila smród ,który niestety również odczuwają ludzie mieszkający obok miejscowości gdzie zostały wybudowane podobne chlewnie,fermy .Proponuje zrobić sobie wycieczkę aby uświadomić sobie dlaczego ludzie protestują i nie chcą ,nie sprzeciwiają się nowemu potencjalnemu miejscu pracy tylko warunków życia po powstaniu dużej chlewni

rolnik 2015-06-19 20:45

A myślałem że mam fajną sąsiadkę ''ZOSIU'' i wyszło szydło z worka wiem że nie jesteś stąd ale teraz tu mieszkasz a co do kredytów to nie sztuka je brać lecz potrafić je spłacić jednak gul skacze

zośka 2015-06-20 09:58

ach.... szkoda pisać i ciągnąć temat, jak już mówiłam przepraszam panie na które pada podejrzenie, główny temat zszedł na dalszy plan jak widać, a nie o to chodziło. Szukaj dalej ;) Powodzenia

baran 2015-11-10 10:42

Oj tak będzie ten rolnik kolejny złoty sygnet nosić a wy co nieroby dalej oparci o płot albo przewieszeni na parapecie okna . Wypierd.... do miasta i rakotwórcze opary wdychać .

ekolog 2015-12-09 11:36

dla pieniędzy ludzie zrobią wiele, nawet zniszczą zdrowie innych ludzi, nie ważne jakim kosztem ważne że kasa będzie, nie zastanawia was skąd teraz tyle tych chorób nowotworowych? Czym karmią te zwierzęta i co one wydalają? nie jest to już rolnictwo wiejskie, tylko przemysł niszczący środowiska, nastawiony tylko na zysk a nie na współgranie z naturą. Pewnie, po co wspierać lokalnych rolników, lepiej moloch postawić. Pomachają banknotami przed nosem a ludzie już się będą kłócić, i zrobią dla nich wiele. Dziwi mnie tylko że nawet we wsi nie ma jednej linii obrony przed tym molochem, tylko jest podział, Pan chce a panie nie chcą, ludzie ogarnijcie się, później będzie płacz bo dzieci chorują, Naprawdę warto to poświęcać zdrowie? Krono tez ma stać bo kasę daje? żeby to jeszcze lokalny rolnik rozbudowywał, a to Pan miastowy na wsi biznes otwiera, w mieście mieszka a tu przemysł tworzy. Niech się męczą. Ludzie sami się na tym świecie wykończą w pogoni za pieniędzmi.

popieram protest 2015-12-29 02:01

te chlewnie powinny byc budowane conajmniej 1,5-2 km od od domow mieszkalnych. a tak w ogole to biznesmeni zagraniczni napedzili ten biznes chodowania szybkiego swin w okropnych warunkach. poczekajcie zwolennicy tych chlewni jak was zalatwia bez mydla i bedziecie z tej gnojowicy korzystac i jak wam mozgi rozwodnia sie.