Burmistrz Szczecinka z absolutorium

  • KW
  • 2015-06-15 11:28:41
Burmistrz Szczecinka z absolutorium
  • Foto: TV Gawex

Rada Miasta Szczecinek przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2014 i zadecydowała o udzieleniu absolutorium Burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi podczas dzisiejszej (15.06) sesji.

Podział w szczecineckiej Radzie Miasta obecnej kadencji jest bardzo wyraźny. Ten podział zauważyć możemy  podczas każdej sesji Rady Miasta nowej kadencji. Nie inaczej było dzisiaj, na sesji, która była sesją absolutoryjną. Absolutorium jest formą potwierdzenia prawidłowej realizacji wszystkich zapisów uchwalonego i zrealizowanego budżetu, a także potwierdzeniem jego wykonania zgodnie z polskim prawem. To właśnie wtedy radni mogą sprawdzić, czy władza wykonawcza, jaką jest burmistrz, zgodnie z prawem zajmowała się lokalnymi finansami i czy budżet został wykonany prawidłowo.

Tak więc, najważniejszymi punktami dzisiejszej sesji były te dotyczące zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2014 rok oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2014 rok, a także udzielenia Burmistrzowi Miasta Szczecinek absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2014 rok. Zanim doszło do głosowania odbyła się dyskusja, która zajęła radnym aż 1,5 godziny. Demonizowana każdego roku zła sytuacja finansowa miasta Szczecinek jest jedną z najlepszych w województwie zachodniopomorskim - rozpoczął Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Każde miasto mogło zadłużać się do 60% swoich dochodów rocznych. Nasze miasto, pod koniec 2014 roku wynosiło 35,4% w stosunku do dochodów, a wskaźnik obsługi tego długu, który może wynosić 15% wyniósł 5,39%. To zadłużenie w tym roku spadnie na około 30%. Ta sytuacja jest nadzwyczaj dobrą i trzeba mieć bardzo dużo złej woli, żeby szukać "dziury w całym" - kontynuował. Powinni się z tego cieszyć wszyscy radni, że miasto wykonując wszystkie narzucone i wymyślone inwestycje i nie oszczędzając drastycznie zmniejsza cały czas swoje zadłużenie. Zrobiliśmy wiele wspaniałych rzeczy w mieście - dodaje. Miasto przewidywało w 2014 roku dochody w kwocie ponad 134 miliony, a wykonano dochody w kwocie ponad 136 milionów złotych. Wydatki wynieść miały ponad 136 milionów, a zrealizowano je na poziomie ponad 127 milionów złotych.  

Temat absolutorium rozpętał emocjonującą wymianę zdań, która bardziej dotyczyła samego projektu budżetu, niż jego wykonania. Zanim radni przeszli do sedna sprawy, czyli głosowania, poruszono wątki między innymi finansowania SzLOTu i rzekomego nieprzejrzystego wydawania pieniędzy przez tą organizację o czym mówiła opozycja, a także wspomniano o obecnościach radnych na sesjach, spotkaniach, komisjach, w których powinni brać udział. Ja mogę przynieść co miesiąc ilu osobom się zdarza nie być na rożnych komisjach - powiedziała Katarzyna Dudź, Przewodnicząca Rady Miasta Szczecinek. W ostateczności radny Marcin Bedka zgłosił wniosek formalny, aby zakończyć dyskusję. 16 głosami "za", 3 "przeciw", 1 "wstrzymanym", po 1,5 godzinnej wymianie zdań, radni nareszcie przeszli do meritum dzisiejszego posiedzenia, czyli do głosowania nad absolutorium dla burmistrza z tytułu wykonania budżetu za 2014 rok. Za przyjęciem absolutorium było 15 głosów "za", natomiast 5 osób się wstrzymało od głosowania. 

Poniżej przedstawiamy dokumenty dotyczące absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2014 rok:

WNIOSEK KOMISJI REWIZYJNEJ RADY MIASTA SZCZECINEK

OPINIA REGIONALNEJ IZBY OBRACHUNKOWEJ DOT. ABSOLUTORIUM

OPINIA REGIONALNEJ IZBY OBRACHUNKOWEJ DOT. SPRAWOZDANIA Z WYKONANIA BUDŻETU

Komentarze (2)

Mirka 2015-06-15 21:02

Oglądałam tą sesję żenada, żenada i obciach na dokładkę. Opozycja robi cyrk z urzędu Radnego. Żałość na to patrzeć

Podziwiający 2015-06-16 08:41

to mamy inne spojrzenie. ja również oglądałem i podziwiałem "intelekt" radnego PO Jacka Lesiuka"

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: