O JOWach i wrześniowym referendum w Szczecinku

  • KW
  • 2015-06-09 10:39:55
O JOWach i wrześniowym referendum w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

Wczorajszy dzień w naszym mieście upłynął pod znakiem spotkań i rozmów o jednomandatowych okręgach wyborczych i referendum, które odbędzie się w całej Polsce 6 września 2015 roku.

Najpierw, o godzinie 13:00 odbyło się spotkanie w siedzibie Platformy Obywatelskiej, w którym udział wzięli Poseł Wiesław Suchowiejko, Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas oraz zastępca Starosty Szczecineckiego Marek Kotschy. Jak do pytań i samego referendum odnosi się Platforma Obywatelska? Nasz prezydent i nasz senat zatwierdzali to referendum, więc nie będziemy bojkotować lecz popierać, zachęcać do udziału i dyskusji na temat ordynacji wyborczej w naszym kraju - rozpoczął podczas wczorajszej konferencji Poseł na Sejm RP Wiesław Suchowiejko. Odnosząc się do pierwszego pytania, na które Polacy odpowiedzą podczas referendum we wrześniu, zaznaczył, że pomysł jednomandatowych okręgów wyborczych to pomysł Platformy Obywatelskiej, która wprowadziła je już jakiś czas temu do senatu oraz samorządów. Nie ma ich tylko sejm, a czy musi je mieć? Jaką ordynację wyborczą przyjmiemy? Odpowiemy w referendum - mówi W. Suchowiejko. Drugie pytanie referendalne, z trzech, mówi o utrzymaniu dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Platforma przez pierwszą kadencję 2001-2005 w ogóle nie brała pieniędzy. Potem okazało się, że wszyscy biorą tylko Platforma nie bierze. Zawsze byliśmy za obniżaniem tych pieniędzy. Ja jestem za kolejnym obniżeniem o 50% i transparentnością w ich wydawaniu - podkreślał Poseł. Ostatnie pytanie związane jest z podatkami i brzmi następująco: czy jesteś za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?. Poseł zwrócił uwagę, że poczyniono już wiele kroków do tego, aby zagadnienia podatkowe były bardziej "przyjazne". Stworzono centra obsługi, asystenta podatnika , a wręcz wpisano wsparcie podatnika w obowiązek administracji podatkowej. Pamiętajmy, że system to jest system. Jeśli podwyższymy kwotę wolną od podatku zabraknie pieniędzy, trzeba wtedy taką lukę zapełnić. To nie jest łatwe i proste - zaznacza Poseł Wiesław Suchowiejko. 

Podsumowując poniedziałkowe spotkanie Poseł potwierdził, że Platforma jest za referendum, które jest także doskonałą okazją do rozmów, debat i wymiany zdań i pomysłów. 

Wczoraj, o godzinie 19:00 w CK Zamek odbyło się również, wcześniej zapowiadane, spotkanie założycielskie ruchu wspierania wrześniowego referendum. Pisaliśmy o tym w artykule: LOKALNY KOMITET REFERENDALNY DS. JOW TAKŻE W SZCZECINKUJest to ruch tworzony pod auspicjami Pawła Kukiza i rozmawiamy na temat jowów, co to są jowy, zachęcamy do wzięcia udziału w referendum i mówimy, jak to referendum wpłynie na to, co będzie się działo dalej w Polsce - powiedział nam Marcin Bedka z Lokalnego Komitetu Referendalnego w Szczecinku. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, którzy mogli dowiedzieć się między innymi na czym polega idea wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych i, że dzięki temu systemowi tak naprawdę każdy może znaleźć się przy władzy. Program wyborczy dla Ruchu Kukiz będzie pisało Centrum Adama Smitha, jeśli tak będzie, możemy się spodziewać dużych zmian w wyglądzie państwa, w naszych kieszeniach, a także bardzo dużych zmian jeśli chodzi o wpływ obywateli w państwie - podkreślał radny Marcin Bedka. 

Bardzo cieszymy się że tak liczna grupa osób przybyła nas wysłuchać i pomóc wspólnymi siłami odzyskać Polskę. Przed nami wiele pracy. Dziękujemy wszystkim za przybycie! To dopiero początek! - podsumowali spotkanie członkowie Lokalnego Komitetu Referendalnego Szczecinek. 

Komentarze (1)

mieszkaniec 2015-06-10 18:34

Też podaj się do dymisji jak twoi koledzy. Tobie już dziękujemy za wiek emerytalny.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: