25 lat samorządności w Polsce

  • Ryszard Brzeziński
  • 2015-05-29 22:03:26
25 lat samorządności w Polsce
  • Foto: Ryszard Brzeziński

Samorządy mamy takie, jakie sobie wybierzemy. Od 25 lat na terenie Polski funkcjonują w kształcie, który znamy. W 1990 roku pierwszy raz wybrani zostali burmistrzowie miast, a radni byli ludźmi popieranymi przez Solidarność. Dziś wspominamy ćwierć wieku samorządów w III RP.

Najpierw odbyły się uroczystości poświęcone działalności gminy Szczecinek. W budynku szkoły podstawowej w Żółtnicy o godzinie 17:00 zebrali się radni gminy, obecni i byli oraz jej wójtowie, którzy na przestrzeni lat byli u władzy. Było to spotkanie mające na celu nie tylko przypomnienie sobie tego, jak wyglądała gmina 25 lat temu ale też poświęcone temu, co widzimy obecnie. Bardzo wiele się tutaj zmieniło, zaczynając od infrastruktury a na szkołach kończąc - powiedział Ryszard Jasionas, wójt gminy Szczecinek. Chciałbym jeszcze, by młodzi ludzie dostrzegli walory naszej gminy by ją zasiedlali, by nie pogłębiać niżu demograficznego. 

O godzinie 19:00 w Centrum Konferencyjnym Zamek rozpoczęły się z kolei obchody 25-lecia samorządu szczecineckiego. Tak samo tutaj w jednym miejscu znaleźli się radni miejscy, obecni i ci, którzy niegdyś zasiadali w ratuszu. Dla wielu z nich obchody wiązały się z wieloma sentymentalnymi chwilami. Poza przemowami i oficjalnym wręczeniem medali dla radnych odbył się historyczny wykład. Poprowadził go Jerzy Gasiul, który skrupulatnie notował wiele ważnych wydarzeń w mieście. Dziś możemy zobaczyć jak Szczecinek się zmienił - mówi Jerzy Hardie-Douglas, burmistrz Szczecinka. Miasto się rozwija, myślę że idzie w dobrym kierunku. Trudno mi przewidzieć następne 25 lat, natomiast mamy plan działania na następnych 10 i chcemy go pieczołowicie realizować. 

Warto też wspomnieć o tym, że na obu uroczystościach gościł senator RP Piotr Zientarski. Podczas obchodów zarówno na terenie gminy jak i miasta rozdawał pamiątkowe dyplomy podpisane przez niego i marszałka senatu RP Bogdana Borusewicza, wśród nich znalazły się też medale dla samorządowców 25-lecia. Relacje z tych obchodów zobaczą Państwo w nadchodzącym tygodniu na antenie TV Gawex. Zapraszamy.

 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: