Szczecineckie Wiarusy znów na szlaku

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-05-28 10:42:05
Szczecineckie Wiarusy znów na szlaku
  • Foto: TV Gawex

Turyści i miłośnicy aktywnego wypoczynku z Wojskowego Koła PTTK „Wiarusy” pod wodzą niezrównanego przewodnika Bogdana Bereszyńskiego znów stanęli na szlaku. 24 maja, blisko 60 uczestników udało się na wiosenny rajd samochodowy "Górka Śmiadowska".

W tym sezonie to już piąty rajd Wiarusów. Tym razem na szlaku zameldowało się 20 samochodów, które w kolumnie wyruszyły w trasę.  Rajd był dedykowany 70-tej rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem, a co za tym idzie jego tematyka poświęcona była między innymi umocnieniom Wału Pomorskiego, a także wojennym obozom jenieckim zlokalizowanym na terenie obecnego powiatu szczecineckiego. Mowa tu oczywiście o  Oflagu II D niemieckim obozie jenieckim dla oficerów, położonym koło miejscowości Kłomino, istniejącym w latach1940-45.

Rajd rozpoczął się zbiórką o 9:30 pod Szczecineckim basenem, na którym organizatorzy przedstawili trasę i jej podstawowe atrakcje. Pierwszym przystankiem była "górka śmiadowska",  składająca się z pozostałości 6-ciu fortyfikacji połączonych 250 m korytarzem,  który na czas rajdu  został oświetlony i udostępniony zwiedzającym. Przewodnikiem po tajemnicach tego kompleksu był. Piotr Letki  pasjonat, twórca muzeum Wału pomorskiego, za swoje pomysły i działalność nagrodzony statuetką  mocarza powiatu szczecineckiego, w kategorii osobowość poza-biznesowa roku 2015. Pan Piotr obrazowo opisał zgromadzonym turystom, jak wyglądało pomieszkiwanie i  walki w takim  bunkrze, a także jakie" tricki" stosowano, aby zdobyć, te super obronne pozycje.

Wszystkie drogi i linie kolejowe przechodzące przez umocnienia wału Pomorskiego były zabezpieczone ruchomymi zaporami przeciwpancernymi. Były to betonowe bloki wbudowane w pasmo drogi, w którym znajdowały się otwory z potężnymi metalowymi dwuteownikami. W sytuacji zagrożenia odblokowywano je, co sprawiało, że droga stawała się całkowicie nieprzejezdna. To właśnie pozostałości po nich, stanowiły kolejną atrakcję rajdu  Wiarusów. 

Mówiąc o rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem nie sposób pominąć obozów jenieckich zlokalizowanych na wschodniej części wzgórza zwanego Hundsberg czyli Psią Górką w pobliżu miejscowości Kłomino. W obozach przetrzymywano jeńców wielu narodowości w tym francuskich, sowieckich i polskich.  Wiarusy odwiedziły to miejsce i wysłuchały smutnych związanych z nim  historii opowiadanych barwnym językiem przed przewodnika Bogdana Bereszyńskiego. Po drodze odwiedzano, też  inne fortyfikacje, a także leżące opodal malownicze zalewy nadarzyckie. Rajd zakończył się w Bornym Sulinowie wspólnym  piknikiem z kiełbaskami  i dyplomami dla każdego z uczestników.

 Organizator już planuje kolejne atrakcje dla tych mieszkańców naszego miasta, którzy nie lubią nudy i siedzenia w miejscu. Jak powiedział nam Bogdan Bereszyński, po samochodach czas na kajaki i przygodę z wodą. Tak więc w ostatni weekend czerwca będziemy mieli spływ  rzeką Drawienią. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: