Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

  • KW
  • 2015-05-25 08:30:44
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
  • Foto: PAP

Każdego roku, 25 maja Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zwraca uwagę społeczeństwa na problem zaginięć małych dzieci, a także przez mówienie o tym problemie, okazuje solidarności z rodzinami, dla których ten dzień jest najważniejszym dniem w roku. W Polsce Dzień Dziecka Zaginionego jest obchodzony już po raz dziewiąty, a symbolem Dnia Dziecka Zaginionego jest niezapominajka.

Jak podkreślają policjanci i eksperci, główną przyczyną zaginięć dzieci jest brak opieki i nieuwaga rodziców. Najmłodsze - do lat 6 - nie są w stanie same ocenić zagrożeń i przewidzieć konsekwencji. Dlatego szczególnie wiosną i latem, kiedy częściej bawią się na dworze, rodzice powinni na nie szczególnie uważać. 

Jak wynika z policyjnych danych, w 2014 r. w Polsce zgłoszono ponad 8 tys. 200 zaginięć dzieci; 529 dotyczyło najmłodszych - w wieku do 6 lat. W 2014 r. najczęściej zgłaszano zaginięcia nastolatków w wieku od 14 do 17 lat; w sumie było ich 6761. Gros z tych zaginięć spowodowanych było ucieczkami, którym sprzyjają ostatnie miesiące wiosny i wakacje. Wiele nastolatków decyduje się na taki krok z powodu kłopotów z ocenami lub pierwszych, nieakceptowanych przez rodziców, miłości. Ucieczce sprzyja pogoda i dość wysoka temperatura - łatwiej jest się wtedy schować i przetrwać "na gigancie". Według danych policji, większość dzieci odnajduje się już w pierwszej dobie po zaginięciu; a pozostałe w ciągu pierwszych kilku dni. W przypadku ucieczek ten czas się wydłuża, ale odnajdywanych jest większość uciekinierów. 

Sytuacje, w których dzieci zostają porwane dla okupu, przez pedofila lub zamordowane, zdarzają się - jak wynika z policyjnych danych - bardzo rzadko. Mimo to - jak zaznaczają eksperci - nawet zagubienia się dziecka w lesie, na plaży czy w centrum handlowym wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami i dużym przeżyciem zarówno dla niego samego, jak i dla jego bliskich. Uciekinierzy są natomiast narażani są na różnego rodzaju działania przestępcze - zmuszani do prostytucji, kradzieży, stykają się z narkotykami. 

Eksperci policyjni podkreślają, że dziecko do 7. roku życia nie powinno bawić bez opieki na podwórku, a dziecko do 10. roku życia nie powinno samo zostawać w domu. Warto też - dodają - rozmawiać, uczulać na zagrożenia, tłumaczyć, że nawet najsympatyczniejszemu obcemu, nie można bezgranicznie ufać. Małe dzieci powinny też jak najszybciej nauczyć się adresu zamieszkania, swojego imienia i nazwiska. Eksperci radzą, że nie powinno się też bagatelizować problemów dzieci, także nastolatków, nawet jeśli wydają się one błahe. Brak wsparcia może zachęcać do ucieczek. 

W Komendzie Głównej Policji działa Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, które zajmuje się m.in. najpoważniejszymi zaginięciami. To tam zapada decyzja o uruchomieniu działającego w Polsce od listopada 2013 r. Child Alert - systemu natychmiastowego powiadamiania, m.in. przy pomocy mediów, o zaginięciu dziecka. By go uruchomić, musi zostać spełnionych kilka warunków łącznie; dziecko nie może mieć więcej niż 18 lat, musi istnieć realne zagrożenie jego życia i zdrowia, musi też być potwierdzone, że dziecko zostało pozbawione wolności. Policjanci muszą mieć też pewność, że w danej sprawie upublicznienie informacji o poszukiwaniu dziecka pomoże, a nie zaszkodzi. Na upublicznienie wizerunku dziecka muszą się też godzić rodzice.

Portal regionalna.tvp.pl podaje, że do tej pory ten system uruchomiony został tylko raz, w kwietniu br. podczas poszukiwania 10-letniej Mai z Wołczkowa. Dziewczynka została porwana i wywieziona do Niemiec. W ciągu kilkunastu godzin udało się ją odnaleźć i zatrzymać sprawcę. 

W poszukiwaniach pomaga też działający od 2009 r., bezpłatny numer 116 000, pod który można dzwonić i zgłaszać informacje o zaginięciu lub ucieczce dziecka. Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA, podobnie jak szereg programów profilaktycznych np. "Nie uciekaj" czy "Opiekuj się dzieckiem".

źródło: www.regionalna.tvp.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: