50 osób straci pracę w Bornem Sulinowie

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-05-22 11:32:24
50 osób straci pracę w Bornem Sulinowie
  • Foto: TV Gawex

Aqua-Szut borneński producent akcesoriów dla akwarystów i pomp do oczek wodnych, zamyka zakład w Bornem Sulinowie. Pracę straci ok. 50 osób, a to bardzo zła wiadomość dla lokalnego rynku, gdzie bezrobocie i tak jest wysokie i wynosi obecnie 20%.

Istniejąca od 45 lat firma Aqua-Szut jest liderem w produkcji i sprzedaży sprzętu do akwariów i oczek wodnych. Firma z siedziba w Warszawie, od wielu lat ma swoją produkcję zlokalizowaną między innymi w Bornem Sulinowie, gdzie zatrudnia  50 osób. Siedziba Aqua-Szutu jest przemysłową wizytówką miasta, wraz z 1800 m2 halą produkcyjno-magazynową  tworzy pokaźny obiekt, zlokalizowany przy głównej ulicy tego leśnego miasta. Dziś firma zamyka swoje podwoje w Bornem Sulinowie i przenosi się, na drugi koniec Polski do Suwałk. Zarządzający spółką twierdzą, że o tej decyzji  zdecydował rachunek ekonomiczny. W Suwałkach prężnie działa specjalne strefa ekonomiczna i siostrzana firma Aqua-Szutu. Inwestor może liczyć na korzystne ulgi i synergię produkcji, co obniża koszty. A koszty trzeba ciąć aby pozostać konkurencyjnym do zalewającej rynek taniej produkcji z Chin.

Pracownicy są już systematycznie zwalniani, ale nie są to zwolnienia grupowe - jak poinformował nas Wiesław Kosmala z Powiatowego Urzędu Pracy, wtedy takie informacje wpłynęły by do nas dużo wcześniej. W  środę 20 maja  rozmawiałem z dyr. borneńskiego oddziału Aqua-Szutu Andrzejem Kopiczko o możliwościach wsparcia  zwalnianych pracowników, pomocą Z PUP.  Zaproponowaliśmy spotkanie naszych przedstawicieli ze zwalnianymi pracownikami, aby dowiedzieć się ich obecnych  potrzebach i możliwościach wsparcia. Mamy  też zapewnienia gminy, że udostępni nam potrzebny do spotkania lokal. Jak zapewnia dyr. Kosmala  minister pracy i polityki społecznej ma rezerwę, o  środki z której w takiej właśnie sytuacji Powiatowy Urząd pracy może wystąpić. Jednak ostateczne zamknięcie fabryki nastąpi pod koniec czerwca.

Więcej na ten temat  już wkrótce na antenie TV Gawex

 

Komentarze (4)

Paweł 2015-05-23 10:50

Przenoszą firmę a ludzi mają w dupie!

xx 2015-05-23 20:40

A może nie mają w dupie ludzi, tylko władze miasta mają w dupie inwestorów i potencjalnych pracodawców. Dlaczego w tym mieście praca jest już tylko w nielicznych, państwowych instytucjach? Za chwilę zamkną szkołę, bo wszyscy w wieku produkcyjnym (jednocześnie rozrodczym) wyjadą za chlebem.

PRAWDA 2015-05-24 08:19

Przecież Kochana Partia PO na którą głosuje 60 % Polaków wam pomorze tzn. w wyjeździe z tego kraju - POWODZENIA

tomek 2015-05-24 20:02

co na to nasza pani burmistrz ?To miasto emerytów i garstki turystów którzy tu przyjeżdżają w sezonie.Co z osobami które jeszcze nie wyjechały zagranice i chcą tu wychowywać dzieci?

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: