Pierwsza turbina wiatrowa w powiecie szczecineckim

  • KW
  • 2015-05-19 11:53:42
Pierwsza turbina wiatrowa w powiecie szczecineckim
  • Foto: M. Tadzik, Starostwo Powiatowe

Niedawno w niewielkich Knykach, leżących nieopodal Barwic, miało miejsce kameralne wydarzenie, które można jednak spokojnie określić mianem „milowego kroku” dla rozwoju alternatywnych źródeł energii w Powiecie Szczecineckim. Oficjalnie otwarta została bowiem pierwsza turbina wiatrowa, a do miejscowości leżących wokół Barwic popłynie czysta i co najważniejsze – dużo tańsza energia elektryczna.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości już od wielu miesięcy obserwują, powstające w oddali strzeliste i charakterystyczne sylwetki „wiatraków”. W tej chwili stoją tylko dwa, choć docelowo w tym miejscu na zostać usytuowanych jeszcze 14 podobnych konstrukcji. Co to znaczy dla przeciętnego mieszkańca regionu? Przede wszystkim tańszą energię i czyste środowisko. Nikogo nie trzeba przecież przekonywać, iż pozyskiwany w ten sposób prąd, to przyszłość nie tylko dla Powiatu Szczecineckiego. 

Nie ukrywam, że to otwarcie kolejnego, wyjątkowo ważnego dla nas wszystkich etapu – mówi Starosta Szczecinecki Krzysztof Lis – Powiat Szczecinecki to miejsce, w którym alternatywne źródła energii będą rozwijały się w najbliższych latach bardzo prężnie. Ekologia to dziś nie tylko pomysł na biznes, czy moda. To ogólnie przyjęty styl życia, który warto jest promować i korzystać z niego pełnymi garściami. A korzyści są w tym przypadku bardzo wymierne i nie ma co ukrywać – spore. Trzymam kciuki za tę i kolejne „zielone” inwestycje. 

Nawet dwa tysiące gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z prądu, wytwarzanego tylko przez tą jedną, niewielką przecież elektrownię. Dla naszej firmy była to bardzo ważna inwestycja, której poświęciliśmy niemal całą naszą energię i czas niemal 5 ostatnich lat – mówi Artur Mikołajczak, Prezes Zarządu Biuro Targów Bałtyk Sp. z o.o. w Koszalinie – ten kolos, to dla nas nie tylko symbol, ale zwieńczenie ważnego dla przyszłości Spółki okresu. Także tego finansowego. W tym miejscu warto zauważyć, że inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Czuję dziś prawdziwą dumę, bo widzę jak kończy się długi i żmudny etap budowy oraz prób. Mam nadzieję, że ta nowoczesna elektrownia posłuży przez wiele najbliższych lat. 

„Wiatrak” to w rzeczywistości budowla, składająca się z kilkunastu, połączonych ze sobą betonowych elementów, ustawionych na szerokim fundamencie, we wnętrzu której mieszczą się niezbędne do jego funkcjonowania urządzenia. Waga całkowita tej nowoczesnej elektrowni to ponad 800 ton! Sama kopuła, która znajduje się na szczycie waży 136 ton, a obracające się od 6. do 18. razy na minutę łopaty osiągają prędkość nawet 280 km/h. 

Oddana właśnie konstrukcja mierzy 98 metrów, choć np.: przelot na takiej wysokości nie gwarantuje jednak bezpieczeństwa, ponieważ obracające się skrzydło sięga nawet 140 metrów. Rozpiętość wspomnianych łopat, to nieco ponad 80 metrów.

info: M. Tadzik/Starostwo Powiatowe

Pierwsza turbina wiatrowa w powiecie szczecineckim

Komentarze (1)

2015-05-19 23:08

oj zwołajcie biskupa...

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: