Przedszkolaki na zakupach - to też nauka

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-05-18 11:59:38
Przedszkolaki na zakupach - to też nauka
  • Foto: TV Gawex

To co jemy musi być nie tylko smaczne, ale także zdrowe i świeże. Wie to każde dziecko, a na pewno wychowanek szczecineckiego przedszkola im. Kornela Makuszyńskiego. To wszystko za sprawą prowadzonej tam akcji edukacyjnej "Akademia zdrowego przedszkolaka".

 W ramach akcji dzieci uczą się jak się zdrowo odżywiać i jak przechowywać produkty, aby zachowywały świeżość. Dziś nadszedł czas na zajęcia praktyczne i mogliśmy spotkać grupę czterolatków w jednym ze szczecineckich marketów.  Dziś pokazujemy dzieciom, jak powinny być przechowywane pewne grupy produktów. Uczymy, że  mięso, zawsze powinno być przechowywane w lodówkach, nabiał - jajka, mleko, masło w chłodniach. Warzywa też lubią niższą temperaturę, dlatego są dłużej świeże w lodowce, niż kiedy leżą na półce - mówi Lucyna Żywo, wychowawca i opiekun grupy. Pokazujemy też jakie produkty mrozimy i uczulamy, że produkt rozmrożony, nie może być zamrożony ponownie. Ta wiedza jest bardzo podstawowa, ale niezbędna w życiu. Przy okazji wizyty w markecie, dzieci uczą się też, jak się robi zakupy i jak się je pakuje, aby zachować higienę. Potem te same scenki utrwalamy w przedszkolu, gdzie bawimy się w sklep - mówi wychowawca Lucyna Żywo. Aby żywność na dłużej zachowała swoją śwież należy dobrze ja przechowywać, jak to robić dzieciaki z przedszkola Makuszyńskiego już wiedzą, teraz czas na kolejne etapy programu Akademia zdrowego przedszkolaka.

Komentarze (1)

Pozdro 2015-05-18 12:24

Jeszcze się nanosicie zakupów i namrozicie żywności, szczególnie dziewczynki....:), ale czym skorupka za młodu nasiąknie....

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: