Energia z natury w Siemczynie

  • KW
  • 2015-05-15 10:38:47
Energia z natury w Siemczynie
  • Foto: TV Gawex

Już po raz piąty Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie przygotowało konferencję dotyczącą odnawialnych źródeł energii.

Pałac w Siemczynie to wyjątkowe miejsce, bo tu historia spotyka się z nowoczesnością. Z uporem godnym większej sprawy Henrykowskie Stowarzyszenie działające w Siemczynie chce być miejscem, gdzie będą popularyzowane informacje dotyczące źródeł tzw. zielonej energii. OZE, czyli odnawialne źródła energii nie jedno mają imię. Są to zarówno elektrownie wiatrowe, a także panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz biogazownie. Każdy z tych przykładów to tak naprawdę temat na osobne wydarzenia, jednak w Siemczynie od pięciu lat czynione są starania, aby wiedza trafiła do przeciętnego Kowalskiego. Podczas czwartkowego wydarzenia przygotowano ofertę dla wszystkich grup wiekowych. Spotkanie nie było skierowane tylko i wyłącznie do specjalistów z branży OZE, lecz zaproszono licznie uczniów z pobliskich szkół. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych brali udział w konkursie plastycznym, natomiast licealiści wzięli udział w równoległych spotkaniach ze specjalistami. 

Na głównej konferencji poruszono sprawy związane z techniką, a także uwarunkowania prawne, wynikające z ustawy o odnawialnych źródłach energii. W swoim wystąpieniu, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Jarosław Rzepa mówił, na jakie finansowanie producenci zielonej energii mogą liczyć w ramach RPO na lata 2014-2020. O szczegółach programu PROSUMENT mówił Jacek Chrzanowski, prezes WFOŚiGW w Szczecinie. Analizowano także opłacalność instalacji fotowoltaicznej, możliwość produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy oraz analizowano znane już dobrze kolektory słoneczne jako źródło energii cieplnej w domu i w gospodarstwie. 

Podczas spotkania podpisano dwa porozumienia: WFOŚiGW z Urzędem Marszałkowskim i Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. Obszerna relacja z konferencji już dziś w programie lokalnym TV GAWEX. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: