Spotkanie autorskie z Moniką Szwają

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-05-08 14:18:15
Spotkanie autorskie z Moniką Szwają
  • Foto: TV Gawex

„Sol Omnibus Lucet”, czyli słońce świeci dla wszystkich – to nazwa wydawnictwa Moniki Szwai pisarki, dziennikarki, nauczycielki, a ostatnio także wydawcy. Ta niezwykle popularna pisarka, autorka 15 powieści spotkała się 6 maja w Kinie Goplana ze swoimi czytelnikami z Połczyna Zdroju.

W połczyńskim Kinie Goplana zgromadzili się tak mieszkańcy, jak i kuracjusze. Nie lada gratkę bowiem przygotowało dla nich Połczyńskie Centrum kultury, a było to spotkanie z popularną pisarką Moniką Szwają autorką 15 poczytnych powieści. Pisarka swoją przygodę z literaturą rozpoczęła późno, a tą karierę poprzedziły lata pracy w regionalnej redakcji telewizyjnej. To właśnie praca dziennikarki dostarczyła inspiracji na pierwszych 10- 12 powieści. Nie musiałam wymyślać swoich bohaterów, wystarczy, że przypomniałam sobie sytuacje i ludzi z mojej przeszłości dziennikarskiej i tylko lekko ich przerabiałam, aby byli nie do poznania - mówi pisarka.

Autorka zawsze czerpie inspiracje z codziennego życia i tworzy bohaterów na wzór otaczających ją ludzi. Ci, co znają jej twórczość zapewne wiedzą, że w pełen humoru sposób zachęca czytelników do brania się z życiem za bary. W życiu wszystkie scenariusze są możliwe i wszystko zależy od nas, na co się zdecydujemy, na co się odważymy, bo w  życiu należy być fighterem - mówi autorka Monika Szwaja i propaguje prostą, a jakże skuteczną zasadę - dostrzeżenie problemów innych ludzi i zaangażowanie się w nie, pomaga w rozwiązywaniu własnych, życiowych trudności. Udowadnia, że skupienie się na problemach innych, pozwala znaleźć niezbędny dystans i nowe rozwiązania dla własnych problemów. Kiedy jest nam źle to często dlatego, ze skupiamy się tylko na sobie. Sposobem na to jest wyjście do ludzi i pomoc innym.

W jej książkach często przewija się motyw siły kobiecej przyjaźni. Książka pod tytułem "Klub Mało Używanych Dziewic" przedstawia właśnie dawne przyjaciółki z maturalnej klasy, które spotykają się po latach. Okazuje się, że mimo osobistych problemów, panie mogą być dla siebie doskonałym wsparciem. Pomagają też innym, samotnym osobom, w szpitalu, w hospicjum, czy mieszkającym po sąsiedzku. To daje im siłę i nowe pomysły, jak wyjść z trudnych sytuacji. Książki Monik Szwai są przepełnione optymizmem, a tym samym stanowią cudowny lek na depresję, czy też zwykłą zniżkę nastroju, która zdarza się chyba każdemu. Osoby, które przyszły na spotkanie z autorką, są jej wiernymi czytelnikami, dlatego pytaniom o ulubionych bohaterów, nie było końca.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: