Po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięstwa także w Szczecinku

  • KW
  • 2015-05-08 12:21:46
Po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięstwa także w Szczecinku
  • Foto: TV Gawex

W piątek 8 maja po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. Także w naszym mieście, Starostwo Powiatowe zorganizowało uroczyste obchody w okrągłą, 70. rocznicę zakończenia zmagań wojennych.

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek, 7 maja podpisał ustawę, która zniosła Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone dotąd 9 maja i funkcjonujące w kalendarzu od 1945 r., gdy dekretem ustanowiły je władze komunistyczne. Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowiono dekretem Krajowej Rady Narodowej, który podpisał Bolesław Bierut. Na Zachodzie święto zakończenia II wojny światowej obchodzone jest 8 maja. W Polsce 9 maja do początku lat 50. był nie tylko świętem państwowym, ale i dniem wolnym od pracy. Zmieniono to dopiero później i było to święto państwowe - ale nie dzień wolny od pracy. Składano wtedy kwiaty, palono znicze, odbywały się apele w szkołach, podczas których szczególnie podkreślano sojusz z ZSRR - pisze tvn.pl

Ustawę dotyczącą Dnia Zwycięstwa uchwalono pod koniec kwietnia przez Sejm, następnie zaakceptował ją Senat, w czwartek ogłoszona została w Dzienniku Ustaw, a ponieważ wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, w piątek 8 maja obchodzimy po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięstwa.

W naszym mieście, uroczystość odbyła się na Cmentarzu Komunalnym w Szczecinku. Obchody uświetnił udział Kompanii Honorowej 11. Batalionu im. Ziemi Szczecineckiej, a w trakcie uroczystości odczytany został Apel Poległych i oddana salwa honorowa. 

Wieńce oraz wiązanki kwiatów zostały złożone przed: Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich, Kwaterą Lotników Wojsk Alianckich i Kwaterą Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości licznie udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy. Nie zabrakło także Kombatantów II Wojny Światowej. 

Relacja z uroczystości, która odbyła się na Cmentarzu Wojennym wyemitowana zostanie dzisiaj w serwisie informacyjnym ''Echa Dnia'', g. 17:15.

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: