Zaproszenie na spektakl dla młodzieży ze szczecineckich szkół

  • KW
  • 2015-04-14 09:53:58
Zaproszenie na spektakl dla młodzieży ze szczecineckich szkół
  • Foto: ZSS STO

Dzięki staraniom Zespołu Szkół Społecznych STO ze Szczecinka udało się uzyskać zgodę Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie na przedpremierowy pokaz spektaklu teatralno-telewizyjnego „Walizka” w szczecineckim kinie Wolność.

W związku z tym zapraszamy młodzież wraz z opiekunami na przedpremierowy pokaz tego spektaklu, który odbędzie się w kinie „Wolność” w dniu 17 kwietnia 2015 r. o godz. 13.00. Wstęp wolny. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem Wawrzyńcem Kostrzewskim i scenografem Ewą Gdowiok.

Spektakl zrealizowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, w ramach projektu TEATROTEKA, wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. TEATROTEKA to projekt o charakterze artystycznym i edukacyjnym, to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Uczniowie Gimnazjum STO w Szczecinku mieli okazję zrealizować fragment tego spektaklu. Zespół „Akcja Animacja”, pod kierunkiem Jolanty Sierpińskiej, przygotował krótkie filmy w technice animacji poklatkowej, ilustrujące sny głównego bohatera.

Jeszcze raz, ze względu na walory edukacyjne i artystyczne spektaklu, gorąco zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu i prosimy o telefoniczne lub mailowe potwierdzenie udziału do ZSS STO.

Recenzja spektaklu teatralno-telewizyjnego pt. „Walizka”:

„Walizka” to spektakl teatralno-telewizyjny zrealizowany w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych „Teatroteka”. Wawrzyniec Kostrzewski, młody reżyser działający przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, stworzył interesujący spektakl z doborową obsadą (Krzysztof Globisz, Halina Łabonarska, Adam Ferency).

„Walizka” porusza problem Holokaustu w nowatorski sposób. Nie dotyka bezpośrednio tematu cierpień związanych z traumą obozów koncentracyjnych, ale mówi o konsekwencjach zagłady dla potomków ofiar. Treść spektaklu oparta jest na faktach. Nowatorska forma polega na wprowadzeniu konstrukcji szkatułkowej charakteryzującej się wielokrotnym przenikaniem rzeczywistości realnej z wyobraźnią w postaci makiety. Zobrazowaniu świata wspomnień służą animacje poklatkowe. Interesujące w spektaklu jest przedstawienie przedmiotów, które wielokrotnie nabierają symbolicznych znaczeń (koszula w paski, eksponaty Muzeum Zagłady, fotel – portret nieżyjącej matki).

Ze względu na bogactwo zastosowanych środków ekranizacja teatralna ma charakter multisensulany. „Walizka” pozwala nam dostrzec aspekty Holokaustu, które dotąd nie były rozpatrywane. (Kora Nowakowska Kl. III SLO STO)

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: