W dniu dzisiejszym społeczność romska w Polsce i na świecie obchodzi swoje święto. Dzień ten jest doskonałą okazją do przypomnienia o obecności tych rozsianych po całym świecie, jako pełnoprawnych obywateli państw w których się urodzili, i w których zamieszkują Romów.
Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest od 1990 roku, w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Zainaugurował on działalność Światowej Rady Romów (International Romani Union), która zwróciła się do państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. ustalono też flagę i hymn romski.
W tym dniu, który jest świętem narodu i kultury romskiej, obchodzonym na całym świecie nie wolno nam też zapominać o trudnej historii Romów i współczesnych problemach, z którymi zmaga się ta mniejszość etniczna. Romowie to aktualnie najliczniejsza, a zarazem najbardziej dyskryminowana mniejszość w Europie. Powodami ich dyskryminacji są głęboko zakorzenione, często uproszczone stereotypy, a także zwykły brak zrozumienia dla ich kultury i obyczajów. Społeczeństwo Romów wywołuje w Polsce skrajne reakcje. Jedni z nas podziwiają ich kulturę, uważają ją za fascynującą i odmienną, inni - postrzegają Romów właśnie przez pryzmat negatywnych stereotypów.