Na upadek przy grobie trzeba zasłużyć!

  • Eliza Świtling
  • 2015-04-07 11:14:11
Na upadek przy grobie trzeba zasłużyć!
  • Foto: TV Gawex

Miniony tydzień to Wielki Tydzień, liturgia i obrzędy Triduum Paschalnego oraz, kończąca najważniejszą dla chrześcijan noc, msza rezurekcyjna. Wiele działo się w naszych domach i w kościołach, ale nie zdajemy sobie sprawy, że to święta, w których czynnie uczestniczą strażacy, szczególnie Ci z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lotyniu.

To właśnie w Lotyniu od dziesiątek już lat istnieje ciekawa i spektakularna tradycja wielkanocna związana z czuwaniem przy grobie Chrystusa. Druhny i druhowie OSP już od wielkiego piątku wystawiają straże przy grobie umiejscowionym w miejscowym kościele, a wszystkie oczywiście zgodnie z historią zmartwychwstania pańskiego umieszczoną w Ewangelii. Strażacy naśladują rzymskich żołnierzy, których Poncjusz Piłat na usilne żądania arcykapłanów postawił przy grobie Chrystusa, co zapobiec miało wykradzeniu zwłok Pana. 

Zwyczaj stawiania przy Bożym Grobie tzw. straży prawdopodobnie ma swoje źródło w sięgających wczesnego średniowiecza inscenizacjach religijnych. Jak wiadomo, scenariusze tych widowisk bazowały głównie na przekazie ewangelicznym oraz, na bardzo w tej epoce popularnych, tekstach apokryfów. Zawarta w Ewangelii wzmianka o żołnierzach rzymskich, którzy pilnowali Grobu Chrystusa i byli świadkami zmartwychwstania, została przez literaturę apokryficzną rozszerzona i skomentowana. Kontynuując tradycje dawnego dramatu liturgicznego, straże Bożego Grobu w Lotyniu dosłownie inscenizują epizod Zmartwychwstania. Gdy kapłan podczas rezurekcji intonuje "Wesoły nam dzień dziś nastał", strażacy padają na ziemię, jak rzymscy żołnierze w Ewangelii. 

Wielkanocne warty przy Bożym Grobie wiążą się nie tylko z dawnym teatrem religijnym, ale także z tradycją zaszczepioną w południowej Polsce przez rycerski zakon Bożogrobców. W 1163 r. został on sprowadzony do Miechowa przez uczestnika wyprawy krzyżowej Jana Jaksę Gryfitę. W kościołach zakonnych urządzano okazałe Boże Groby, a mnisi - rycerze zaciągali przy nich rycerską wartę w pełnym rynsztunku bojowym. Także tę tradycję kontynuują strażacy z OSP Lotyń już od piątku zmieniając co 20 minut wartę przy grobie Jezusa.

Podczas mszy rezurekcyjnej "straż, zdjęta trwogą upada i prawie sobą nie włada", sam widok jest oczywiście spektakularny a od strażaków wymaga sporej odwagi i wiele pracy, ponieważ na to wyróżnienie trzeba sobie zasłużyć. Podczas tegorocznych świąt nasza ekipa telewizyjna spędziła trochę czasu z lotyńskimi strażakami, podczas tego spotkania poznaliśmy historię tej ciekawej tradycji, mieliśmy możliwość obejrzeć zmiany warty i oczywiście zarejestrowaliśmy sam moment upadku podczas mszy rezurekcyjnej, który obejrzeć mogą Państwo poniżej.

Pełna relacja i rozmowy ze strażakami już dziś w serwisie Echa Dnia i naszym programie lokalnym. Zapraszamy serdecznie!

info: www.ngp.pl

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: