Zanik napięcia w Kronospanie spowodował wyciek emulsji parafinowej do Trzesiecka

  • KW
  • 2015-04-02 09:35:18
Zanik napięcia w Kronospanie spowodował wyciek emulsji parafinowej do Trzesiecka
  • Foto: czytelnik

Dzisiaj rano, 2 kwietnia w związku z bardzo złymi warunkami pogodowymi i silnym wiatrem nastąpił zanik napięcia w zakładzie w Szczecinku. Spowodował on awarię grupy urządzeń, które produkują emulsję do produkcji. W związku z tym, nastąpiło przeniknięcie emulsji do kanalizacji deszczowej, a w konsekwencji do jeziora Trzesiecko.

Jak poinformował rzecznik prasowy firmy Kronospan, Pani Beata Rafalo przyczyna została natychmiast usunięta, odcięto też odpływ wód deszczowych z całego terenu. Rozcieńczona emulsja parafinowa, która wyciekła do jeziora, nie jest substancją, zagrażającą życiu wodnym organizmom żywym.

Zakładowe służby ochrony środowiska Kronospan błyskawicznie pojawiły się na miejscu, powiadomione zostały też natychmiast odpowiednie służby ochrony środowiska. Zakład powiadomił PWiK, WiOŚ oraz Referat Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. Aktualnie na miejscu znajdują się dwie jednostki straży pożarnej, które ustawiają zapory na jeziorze, a także policja i wszystkie wymienione wyżej służby. 

Kronospan podjął wszystkie możliwe działania w celu zminimalizowania wpływu awarii na środowisko. Jesteśmy gotowi do podjęcia dodatkowych działań, jeśli okażą się konieczne - dodaje Pani Beata Rafalo. 

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (6)

wędkarz 2015-04-02 12:48

Gratuluję Krono wpływu na rozwój turystyki w Szczecinku. Obyś chciał się wykąpać w Trzesiecku. Wędkarzom życzę smacznego, ja w tym roku nie płacę składek.

mieszkaniec 2015-04-02 13:51

Urządzenia w Krono są podłączone do kanalizacji deszczowej ?

olo 2015-04-02 16:25

to może niech pani rzecznik walnie sobie szklaneczkę tej emulsji parafinowej skoro nie jest szkodliwa - na zdrowie pani Beatko - na zdrowie !

mieszkanka 2015-04-02 17:21

A ja gratuluję szybkiej reakcji. Krono powiadomiło służby, strażacy zabezpieczyli teren i PWiK zaczął czyszczenie. Na dodatek nie próbowali niczego ukrywać. W każdym domu zdarzają się awarie, w dużych zakładach tym bardziej. Ważne, żeby szybko działać i umieć to naprawić.

Monika 2015-04-02 21:22

Brawo za szybką reakcję dla Krono, na szczęście dla nas wszystkich substancja była nie szkodliwa!

marcello64 2015-04-08 13:57

Ciekawe jak pani Beatka stwierdziła, że ta substancja nie zagraża środowisku? Co za żenująca wypowiedź, nie poparta jakimikolwiek badaniami. jak firma, taki niedorzecznik.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: