OGR ''Tadmed'' ze Szczecinka doceniona przez Fundację ITAKA

  • KW
  • 2015-03-30 15:07:36
OGR ''Tadmed'' ze Szczecinka doceniona przez Fundację ITAKA
  • Foto: T. Tośko, TADMED

27 marca 2015 roku w Gdańsku odbyło się spotkanie w ramach projektu "Monitoring działań Policji w poszukiwaniach zaginionych osób na otwartym terenie", zorganizowane przez Fundację ITAKA. W tym spotkaniu miała okazję wziąć udział Ochotnicza Grupa Ratownicza ''TADMED'' ze Szczecinka.

W miniony piątek, w Gdańsku przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, PCK oraz grup poszukiwawczo-ratowniczych (działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych i cywilnych) z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego rozmawiali o lokalnych praktykach oraz o trudnościach, jakie nadal istnieją w zakresie organizacji poszukiwań osób zaginionych w terenie. 

Na spotkaniu przedstawiono wyniki ankiet przeprowadzonych wśród grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz, po raz pierwszy, wśród policjantów. Ankiety badały użycie grup poszukiwawczo-ratowniczych, ich trudności oraz wiedzę policjantów (tych zajmujących się na co dzień poszukiwaniami zaginionych) o narzędziu jakim są grupy. Ważną informacją z tych badań jest to, że 97% policjantów stwierdziło, że powinni oni korzystać z pomocy grup poszukiwawczo-ratowniczych.

I właśnie jedną z takich grup poszukiwawczo-ratowniczych jest Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED ze Szczecinka, o której działaniach pisaliśmy tutaj. Przedstawiciele TADMEDu byli najmłodszą grupą ze wszystkich obecnych w Gdańsku grup o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym. Dzięki temu, że mogliśmy wziąć udział w spotkaniu, wysłuchując innych grup i ich działalności nabyliśmy dużo cennych wskazówek i informacji, które jeszcze bardziej pomogą nam rozwinąć działania grupy - powiedział nam Prezes OGR TADMED Tadeusz Tośko. Członków OGR TADMED czeka teraz szereg szkoleń i doskonalenia w zakresie poszukiwań i ratownictwa. Już teraz, grupa, na wniosek na przykład policji może być wezwana do działań. Możemy być zadysponowani do pomocy w zespołach, które mają sprzęt lub do działań wskazanych przez organ dysponujący, czyli np. policję. Prawomocnie działać będziemy mogli, gdy podpiszemy umowę z policją, tak nam doradziła Pani z Fundacji ITAKA, szef zespołu poszukiwań i identyfikacji - dodaje T. Tośko. 

Dzięki działaniom grupy, szkoleniom, chęci niesienia pomocy osobom zaginionym, województwo zachodniopomorskie będzie dobrze zabezpieczone, a współpraca z grupą będzie natychmiastowa. Teraz, przed Ochotniczą Grupą Medyczną stoi nie lada wyzwanie. Członkowie muszą między innymi znaleźć sponsora, aby zakupić przynajmniej 2-3 urządzenia GPS, zdobyć homologację i odbyć szereg szkoleń. Jest jeszcze sporo pracy, ale wiemy już od czego zaczynać i czego się chwycić, tak więc myślę, że do końca wakacji uda nam się osiągnąć cel - podsumował w rozmowie z nami, Prezes OGR TADMED. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: