Kto poprowadzi powstające właśnie Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-03-27 11:13:45
Kto poprowadzi powstające właśnie Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej
  • Foto: TV Gawex

Budowa Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior niedługo dobiegnie końca. Kolejny etap to, wyposażenie Centrum i wybór operatora, czyli podmiotu zarządzającego nowo powstającą placówką.

Jak powiedział nam Piotr Misztak prezes SzLOT - na wczorajszym 26.03 spotkaniu absolutoryjnym z udziałem władz miasta i powiatu dowiedzieliśmy się o tym, że jesteśmy poważnie rozpatrywani jako operator nowo powstającego Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior i  to dla nas przełomowa  propozycja. Przed remontem, to właśnie SzLOT dysponował  przystanią i obecnie, jak deklaruje Prezes Piotr Misztak jesteśmy gotowi podjąć się  także nowego wyzwania. Bo jak wiadomo nowe Centrum, nie będzie służyło jedynie sportom wodnym, ale przede wszystkim edukacji ekologicznej. Przedłożyliśmy Panu Staroście i Zarządowi Powiatu szczegółowy projekt prowadzenia RCEE i RJ i liczymy, że spotka się on z uznaniem władz.

Przypomnijmy, że stara przystań nad jeziorem, od ponad roku jest przebudowywana na potrzeby nowego centrum. Prace idą zgodnie z harmonogramem, ale jak powiedział nam starosta Krzysztof Lis, ze względu na kłopotliwą lokalizację obiektu, oraz to, że zabudowa była bardzo stara, pierwotne koszty budowy zdecydowanie wzrosną z planowanych 6 mln zł do 7,5 mln.  Zgodnie z umową  główny wykonawca - firma SKANSKA powinna zakończyć prace budowlane do 31 maja 2015 roku. Jednak już wiadomo, że wykonawca przedłuży pracę o miesiąc, ze względu na potrzebę wykonania zbiornika retencyjnego, na opady deszczowe. Brakuje nam środków finansowych na wykończenie tego obiektu, ponieważ przeznaczone na ten cel kwoty, wydamy na budowę - mówi Starosta  Krzysztof Lis - obecnie staramy się o pozyskanie nowych środków. W tym celu 20.03 starosta powiatu szczecineckiego spotkał się z vice - prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, celem pozyskania środków na wyposażenie szczecineckiego Centrum Ekologicznego. Dobra wiadomość jest taka, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, ma w planie wyposażenie pięciu takich ośrodków w Polsce - kontynuuje starosta. Jeśli znajdziemy się w gronie tych wybranych ośrodków  - będziemy mogli się ubiegać o 2,5 mln zł dofinansowania. Konkurs rusza już w kwietniu tego roku i  wtedy my będziemy gotowi z naszym wnioskiem.

Kolejną rzeczą, jaka czeka właściciela centrum jest  wyłonienie operatora, czyli podmiotu zarządzającego nowo powstającą placówką. Idea jest taka, aby RCEE i RJ było jednostką  przynajmniej w część samofinansującą się i nie stanowiła dodatkowego obciążenia dla powiatu. Jak powiedział nam starosta Krzysztof Lis plan finansowania RCEE i RJ polega na założeniu 4x 25% i tak: 25% ma pochodzić ze środków powiatu, 25%  ze środków  samorządów  gmin;  25%  ze środków zewnętrznych w tym unijnych i 25%  z zysku własnego operatora.

Potencjalny operator powinien więc mieć doświadczeni i jasny plan, jak pozyskiwać środki zewnętrzne i czym przyciągnąć turystę, aby zarobić. Dlatego ocena kompetencji potencjalnego operatora i jego wybór, będzie kluczowy dla funkcjonowanie Centrum. Oprócz propozycji SzLOT-u, rozważane jest powołanie powiatowej  jednostki kultury, która jako stowarzyszenie, miałaby większe możliwości w pozyskiwaniu środków na realizację projektów ekologicznych i edukacyjnych. Różne warianty zarządzania centrum, będą omawiane  już na najbliższym Zarządzie Powiatu, który odbędzie się na początku kwietnia.

Zamysł jest taki, aby i dzieci i dorośli, którzy odwiedzą to miejsce, mogli z bliska doświadczyć natury i zjawisk atmosferycznych. Do tego potrzebne są ciekawe pracownie, z możliwością wykonywania doświadczeń - mówi Marcin Tadzik -  rzecznik starostwa.

W projekcie SzLOT-u propozycje takich pracowni się pojawiają.  Jeśli takie pracownie powstaną zgodnie z planem, będzie można przeprowadzić próby małych wyładowań atmosferycznych, zobaczyć jak wygląda tsunami, zwiedzić pracownie akwarystyczne, czy zbadać stan wody i powietrza w mini stacji monitoringu wody i atmosfery. Przed nami jednak długa droga - mówi Piotr Misztak - prezes SzLOT, jako  certyfikowany operator turystyczny spełniamy wiele z wymaganych warunków, jednak ostateczna decyzja zależy od władz powiatu.

Komentarze (1)

Olo 2015-03-27 16:45

robimy zakłady ??? bo ja wiem kto to poprowadzi

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: