Członkowie OGR ''TADMED'' pokazali najmłodszym, jak udzielać pierwszej pomocy

  • KW
  • 2015-03-24 08:20:53
Członkowie OGR ''TADMED'' pokazali najmłodszym, jak udzielać pierwszej pomocy
  • Foto: TV Gawex

Wczoraj, 23 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczecinku odbył się pokaz z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, który zorganizowała Ochotnicza Grupa Ratownicza ''TADMED'' ze Szczecinka.

Stowarzyszenie OGR '''TADMED'' Szczecinek to grupa ludzi w różnym wieku, trudniąca się różnymi profesjami, którą łączy jedno - chęć pomocy drugiemu człowiekowi. W swoim gronie grupa ratownicza skupia wiele osób, głównie ratowników przedmedycznych. Trzonem stowarzyszenia są właśnie ratownicy medyczni, studenci kierunków medycznych, strażacy PSP i OSP, którzy swoim doświadczeniem i wiedzą dzielą się z innymi. Młodzi ludzie (każdy po kursie pierwszej pomocy przedmedycznej), zafascynowani udzielaniem pierwszej pomocy, z chęcią angażują się w organizowanie pokazów pierwszej pomocy czy pogadanek i szkoleń dla młodszych kolegów ze szkół podstawowych czy gimnazjów. Możliwość nauczania innych sprawia im to dużą radość i satysfakcję. Przez zabawę z najmłodszymi, starają się kształtować dobre nawyki już od szkolnych i przedszkolnych lat.

Tak również stało się wczoraj, w szczecineckiej Szkole Podstawowej nr 1. Członkowie Ochotniczej Grupy Ratowniczej "TADMED" ze Szczecinka pokazali uczniom klas czwartych, jak udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia z ratowania życia drugiemu człowiekowi trwały przez cztery godziny lekcyjne. Najpierw starsi koledzy urządzili pogadankę, zaprezentowali numery telefonów alarmowych, powiedzieli, jak należy zgłaszać wypadek, a także przekazali teoretyczne aspekty pierwszej pomocy. Następnie przyszedł czas na praktykę, która bardzo zainteresowała uczniów. Uczniowie podzieleni na grupy mieli okazję wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie, a także dowiedzieli się jak postępować w przypadku zakrztuszeń i omdleń, jak opatrywać rany, unieruchomić załamania i zwichnięcia kończyn, postępować w przypadku krwotoków i krwawień, czy jak ocenić funkcję życiową. 

Każdy pokaz czy szkolenie staramy się dobrać i przygotować indywidualnie tak, aby nie zanudzić najmłodszych, a przekazać zrozumiale najważniejsze informacje związane z pierwszą pomocą przedmedyczną. Jesteśmy dalecy od robienia jakiegokolwiek wykładu czy pokazu bez możliwości ćwiczeń - powiedziała nam Kinga Dąbrowska z OGR "TADMED" Szczecinek. 

Cieszymy się niezmiernie, że w naszym środowisku działają takie stowarzyszenia, które z chęcią niosą pomoc innym, a także starają się przekazywać swoją cenną wiedzę medyczną. Warto zaznaczyć także, że w marcu 2014 grupa ratownicza TADMED zaczęła pierwsze rozmowy z Fundacją ITAKA, zajmującą się poszukiwaniem ludzi zaginionych. Przyznam, że łatwo nie było jako grupie, która dopiero powstaje i zaczyna działać. Jednak dzięki wspólnym ćwiczeniom z Grupą Ratownictwa Specjalistycznego z Gdańska nabraliśmy jeszcze większej motywacji i tak właśnie przez ciężką pracę i samozaparcie udało się. W najbliższy piątek, 27 marca, delegacja naszego Stowarzyszenia weźmie udział w konferencji i szkoleniu poświęconemu ,,poszukiwaniom osób zaginionych na terenie otwartym" - poinformował nas Tadeusz Tośko, Prezes Stowarzyszenia OGR "Tadmed".  Konferencja odbędzie się w Gdańsku, a zaproszenie stowarzyszenie otrzymało od Fundacji ITAKA. Na spotkaniu będą obecni najwyżsi przedstawiciele m.in. z ramienia policji, PSP, GOPR, OSP. Warty uwagi jest fakt, że zaproszenie otrzymały nieliczne Stowarzyszenia o charakterze ratowniczym z województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Województwo zachodniopomorskie reprezentuje tylko ekipa ze Szczecina (która działa już wiele lat) i grupa ze Szczecinka. Dlatego jest to dla nas duże wyróżnienie i szansa na dalszy rozwój - dodaje Tadeusz Tośko. 

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

damn 2015-03-24 20:30

a gdzie Kinga? :D

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: