Problem z pozwoleniem zintegrowanym dla Kronospanu

  • KW
  • 2015-03-23 12:47:13
Problem z pozwoleniem zintegrowanym dla Kronospanu
  • Foto: TV Gawex

W poniedziałek, 23 marca w jednym ze szczecineckich hoteli odbyła się konferencja prasowa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ''Terra'' ze Szczecinka w sprawie pozwolenia zintegrowanego dla firmy Kronospan.

Pozwolenie zintegrowane jest instrumentem formalno-prawnym wprowadzonym do prawa unijnego, dotyczącym zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom. Celem wprowadzenia pozwoleń zintegrowanych jest optymalizacja i minimalizacja zanieczyszczeń (substancji i energii) wprowadzanych do środowiska widzianego jako całość, w związku z wybranymi rodzajami działalności, które ze względu na rodzaj i skalę mogą powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych lub środowiska jako całości. Prowadzenie wskazanych w prawie instalacji, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego, bez takiego pozwolenia jest zabronione.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Terra" ze Szczecinka od dłuższego czasu monitorowało wydanie pozwolenia zintegrowanego dla firmy Kronospan. Od samego początku staliśmy na stanowisku, że firma powinna posiadać pozwolenie zintegrowane, a także eksperci, z którymi współpracujemy również stali na tym stanowisku. Przez 10 lat Marszałek Województwa nie dopatrzył się, że takie pozwolenie powinno być wydane. Nie daliśmy za wygraną, konsekwencja przynosi efekty w działaniu, stąd nasza wizyta w Komisji Europejskiej, rozmowa z Ministrem Środowiska, a co najważniejsze, wyrok z 2013 roku, który potwierdził, że firma Kronospan musi posiadać takie pozwolenie - powiedziała Joanna Pawłowicz z SIS "Terra" podczas dzisiejszej konferencji.

Jak się okazuje, przy kolejnym, toczącym się postanowieniu administracyjnym ws. wydania pozwolenia zintegrowanego, SIS "Terra" nie została dopuszczona do postępowania jako jedna ze stron. W związku z tym, Stowarzyszenie złożyło zażalenie na postanowienie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 6 lutego 2015 roku do Ministra Środowiska. 6 marca 2015 roku zostało wydane pozwolenie zintegrowane dla firmy Kronospan, a zaraz po tym SIS "Terra" otrzymało pismo od Ministra Środowiska, który stwierdził, że stowarzyszenie może być stroną w sprawie, a także uchylił postanowienie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 6 lutego 2015 roku i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Na tej podstawie, w piątek, wysłaliśmy do Ministra Środowiska wniosek o unieważnienie decyzji o pozwolenie zintegrowane dla firmy Kronospan - powiedziała Joanna Pawłowicz. 

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: