Martwe zwierzęta przy drodze DK 11

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-03-22 21:03:12
Martwe zwierzęta przy drodze DK 11
  • Foto: an

Jak poinformował nas jeden z mieszkańców Skotnik, przy drodze krajowej nr 11, leżą potrącone martwe zwierzęta, jak i wyrzucane przez ludzi śmieci wielkogabarytowe.

Takie widoki mogą niepokoić i zastanawiać, dlaczego tak się dzieje? Być może mieszkańcy nie wiedzą komu zgłaszać takie wypadki. Martwe zwierzęta zalegające na drogach to nie tylko problem natury estetycznej. Rozkładające się zwierzaki, często potrącone przez pojazdy poruszające się na drodze i  tam pozostawione, stanowią niebezpieczeństwo dla innych kierowców. Co dzieje się w przypadku, gdy pokonując trasę napotykamy na ciała zwierząt pozostawionych na drodze? Takie znaleziska należy niezwłocznie zgłaszać odpowiednim służbom, które zajmą się sprzątnięciem i utylizacją martwych zwierząt. No właśnie, tylko dokładnie komu?

W świetle prawa (art. 45 ust. 1 pkt 6 ustawy prawa o ruchu drogowym), każdy uczestnik ruchu ma obowiązek zawiadomić odpowiednie służby o przedmiotach, przeszkodach znajdujących się na drodze. Ponadto, każdy kierowca, który potrąci lub zauważy ranne zwierzę ma obowiązek udzielenia pomocy lub zawiadomienia odpowiednich służb o potrzebie udzielenia pomocy. Niestety, często kierowcy o tym zapominają, dlatego martwe zwierzęta notorycznie zalegają na drogach. Za porządek na drogach odpowiadają ich zarządcy, czyli Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządca województwa, powiatu lub wójt, burmistrz, prezydent miasta. Podmiotem uprawnionym do wydania poleceń uprzątnięcia przeszkody utrudniającej ruch jest policja.

Gminy mają obowiązek zapewnić transport nieżywych zwierząt i ich utylizację. Jednak możliwe jest to jedynie w przypadku zwierząt bezdomnych, czyli zwierząt domowych lub gospodarskich, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale pozostawały. Sprawa wygląda inaczej jeśli mowa jest o zwierzętach dzikich. Te podlegają już innemu zarządcy, a jest nim Skarb Państwa. Jednak Ministerstwo Środowiska nie poczuwa się do zajmowania się sprawą padłych dzikich zwierząt i rozciąga odpowiedzialność na gminy.

W przypadku, gdy znany jest właściciel martwego zwierzęcia, to on ponosi koszty uprzątnięcia i utylizacji zwłok. Nie można jednak zakopać lub porzucić zwierzaka w dowolnym miejscu. Aby poddać martwe zwierzę specjalnej utylizacji należy zgłosić się do firmy, która się tym zajmuje lub oddać ciało do lecznicy weterynaryjnej za dodatkową opłatą. 

Ostatnio, także na prośbę czytelniczki zajmowaliśmy się sprawą utylizacji martwego gołębia, który znajdował się na balkonie tej Pani. O tej sprawie pisaliśmy tu: http://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/8515/Na-balkonie-zdechl-golab-czyja-to-sprawa

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: