Pożar sadzy w przewodzie kominowym

  • KW
  • 2015-03-05 13:00:20
Pożar sadzy w przewodzie kominowym
  • Foto: TV Gawex

Dziś, 5 marca br. na ulicy Kosińskiego doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym.

Do zdarzenia doszło około godziny 12:30 na ulicy Kosińskiego w Szczecinku w jednym z domów jednorodzinnych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy wozy straży pożarnej. Na szczęście, nikomu nic się nie stało i sytuacja została bardzo szybko opanowana przez strażaków. 

Przypominamy! Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

B. H. 2015-03-06 19:44

Ludziska palą byle g.... I potem nie dziwota

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: