Odkłamać historię - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • KW
  • 2015-03-02 10:35:25
Odkłamać historię - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
  • Foto: Tomasz Czuk

Po raz czwarty mieszkańcy Szczecinka upamiętnili Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczna edycja święta rozpoczęła się mszą w kościele NNMP, po zakończeniu której poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz miasta i powiatu udali się pod pomnik poświęcony bohaterom antykomunistycznego podziemia, gdzie złożono pamiątkowe wieńce i wiązanki kwiatów.

Oficjalny patronat nad miejskimi uroczystościami  objął w tym roku  poseł na Sejm RP - Wiesław Suchowiejko. Honorowymi gośćmi dzisiejszego  święta  byli  Maria Sosnowska i Kazimierz Pieńkowski, których zgromadzeni przed pomnikiem mieszkańcy Szczecinka nagrodzili oklaskami.

Pani Maria Sosnowska należała do Europejskiej Armii Podziemnej, a pan Kazimierz Pieńkowski do Bojowego Oddziału Armii. W sposób szczególny zapisała się w historii naszego regionu  BOA, którą tworzyli  żołnierze grupy dywersyjnej Armii Krajowej, działającej wcześniej na Kresach.

Po zakończeniu działań wojennych BOA przeniósł działalność antykomunistyczną na tereny Pomorza Zachodniego. Za swą konspiracyjną działalność żołnierze ponieśli najwyższą cenę. Spośród 45 osądzonych członków i współpracowników BOA aż 6 skazano na śmierć, 2 na dożywocie, a większość na długoletnie więzienie.

Ich miejsce pochówku przez ponad 60 lat okryte było tajemnicą. Spoczywali w bezimiennych mogiłach pod płotem cmentarza w Szczecinie. Kilka lat temu odnaleziono i ekshumowano szczątku Wacława Kasprzyńskiego vel Borodziuka, Edwarda Kokotko i Zenona Łozickiego. Cześć i chwała bohaterom!

inf., fot. Tomasz Czuk

Odkłamać historię - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: