''Tutaj-Here-Hier'' wystawa w Muzeum Regionanym

  • KW
  • 2015-02-26 08:36:25
''Tutaj-Here-Hier'' wystawa w Muzeum Regionanym
  • Foto: Muzeum Regionalne

Zapraszamy na wystawę Zdzisława Pacholskiego ''Tutaj-Here-Hier'', której wernisaż odbędzie się dzisiaj, 26 lutego o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Szczecinku.

Wystawa prezentuje fotografie będące świadectwem wielokulturowości Pomorza. Współautorzy wystawy to: Ute Höschele, Leslie Baruch Brent, Martin Rehkopp, ks. Henryk Romanik.

O projekcie "tutaj..." napisał w 2009 roku Tomasz Pawłowski: 
Czy immunolog może znaleźć wspólny język z artystą? A Żyd z Londynu z katolickim księdzem z Pomorza? A Polak z Niemcem? Wystawa "tutaj, here, hier" – według koncepcji Zdzisława Pacholskiego, fotografika z Koszalina - zdaje się podważać sens takich konwencjonalnych podziałów. Na Pomorzu pytanie o tożsamość nabiera szczególnego wymiaru. Mieszkająca dziś w Austrii pisarka Ute Hoeschele umieściła intrygujący komentarz przy jednym ze zdjęć Zdzisława Pacholskiego: "Klucz do tej krainy jest fikcją, może on funkcjonować dopiero wtedy, kiedy obserwator dostrzeże tło do tego miejsca". Gdzie szukać tego tła? W uroku pomorskiego krajobrazu? W architekturze tego regionu? Na pewno też, ale także w biografiach i osobistej refleksji ludzi, których to miejsce łączy – bez względu na wszystko, co może ich dzielić. […] Autorom projektu udało się uniknąć efektu "podwójnego gestu": ani fotografie nie są tu zwykłą ilustracją dla tekstu, ani słowa nie stanowią podpisu czy komentarza dla zdjęcia. Tworzą dwa twórcze wymiary tej samej rzeczywistości, której byt jest jak najbardziej realny i ważny dla zdefiniowania naszego tutaj - bycia, egzystencji niezależnej od przypadkowych okoliczności.

Wystawa będzie czynna od 26 lutego do 5 kwietnia 2015 roku. Ekspozycji towarzyszy projekcja filmu "Powrót", zrealizowany przez Z. Pacholskiego i J. Blicharskiego. 

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: