Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

  • KW
  • 2015-02-23 08:05:16
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
  • Foto: www.miedziana.ownlog.com

Depresja jest czwartą, najpoważniejszą dolegliwością zdrowotną na świecie. 23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Profesor Tadeusz Parnowski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie podkreśla, że choroba ma wpływ na funkcjonowanie pacjenta przez dłuższy czas. Co najmniej przez dwa tygodnie musi być obniżony nastrój, któremu towarzyszą inne objawy. Chory cierpi, między innymi, na zaburzenie snu i apetytu, apatię, anhedonię czyli brak zadowolenia, odczuwania przyjemności. Profesor dodaje, że skutki tej choroby mogą być bardzo groźne. - To jest niezwykle istotne, że prawdziwej depresji towarzyszą myśli samobójcze - zaznacza. 

Jak podaje serwis tvp.info codziennie w naszym kraju 16 osób popełnia samobójstwo, co sprawia, że samobójców jest w Polsce więcej niż osób ginących w wypadkach samochodowych. Myśli samobójcze to skrajny objaw depresji, na którą cierpi już 1,5 miliona Polaków. – Czynnikami, które przyczyniają się do takiej próby (samobójczej - przyp. red.), są wysoki poziom niepokoju, lęku, zdenerwowania, czasami ból fizyczny, a czasem osamotnienie – tłumaczy dr Sławomir Murawiec, psychiatra dla serwisu tvp.info. 

Co jest przyczyną prób samobójczych? Są one bardzo różne, na przykład rozterki miłosne i problemy finansowe, to jest częste - mówią specjaliści. Niestety często także samotność, z którą muszą się borykać osoby z zaburzeniami psychicznymi, to powód prób odebrania sobie życia. Osoby te nie mają z kim porozmawiać, biją się z myślami i efektem jest to, że w akcie desperacji wchodzą na takie miejsca jak most – powiedział policyjny negocjator dla serwisu tvp.info. Przeważnie jednak próba samobójcza to zwykłe wołanie o pomoc.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: