Mieszkańcy Szczecinka i Kronospan stanęli przed sądem

  • KW
  • 2015-02-12 12:07:40
Mieszkańcy Szczecinka i Kronospan stanęli przed sądem
  • Foto: TV Gawex

Dziś, 12 lutego w Sądzie Rejonowym w Szczecinku odbyła się rozprawa w sprawie egzekucji wyroku, w którym dokładnie sześciu mieszkańców Szczecinka wygrało z firmą Kronospan.

Przypomnijmy, że firma Kronospan przegrała w sądzie z mieszkańcami Szczecinka. Sąd Okręgowy w Koszalinie, w dniu 5-go marca 2014r. utrzymał w mocy wyrok Sądu w Szczecinku, który w całości uwzględnił powództwo sześciu osób i nakazał zaniechanie Kronospanowi immisji odorów i pyłów na ich nieruchomości. Wyrok jest prawomocny. Po wygranej sprawie reprezentujący mieszkańców mecenas wystosował do Kronospanu pismo, aby w ciągu miesiąca firma przedstawiła plan działań, które doprowadzą do zmniejszenia uciążliwości zakładu. Jak poinformował Pan Jacek Pawłowicz, członek zarządu SIS TERRA, w odpowiedzi można było przeczytać, że zakład działa zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami i nie ma sobie nic do zarzucenia, a więc sąd pewnie się pomylił. W tej sytuacji, mieszkańcy przystąpili do egzekucji tego wyroku. 

Dziś w szczecineckim Sądzie Rejonowym wysłuchano tylko stron postępowania. Najpierw wypowiedziały się osoby, które już raz występowały przeciwko dużemu producentowi płyt drewnopochodnych z naszego miasta. Jedna ze skarżących, Alicja Bolechowska powiedziała już od wczesnej wiosny mamy takie uciążliwości związane z odorem i pyleniem, że nie możemy korzystać z naszych nieruchomości. Dlatego bardzo często wyjeżdżamy poza Szczecinek. Później sąd wysłuchał przedstawicieli firmy Kronospan. Dyrektor Krzysztof Aleksandrowicz wymienił cały szereg już zrealizowanych inwestycji oraz planowanych działań, których głównym celem jest zmniejszenie uciążliwości. Inwestycje proekologiczne czynione przez firmę mają też związek z regulacjami prawnymi, które wprowadza obecnie Unia Europejska, a które dotyczą tego typu produkcji. Sąd wyznaczył też kolejną datę rozprawy - 24 marca 2015 r. 

Komentarze (1)

jack 2015-02-12 20:48

i tak się będzie to ciągnąć miesiącami

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: