Tłusty Czwartek

  • Redakcja TV Gawex
  • 2015-02-12 12:06:06
Tłusty Czwartek
  • Foto: TV Gawex

Długie kolejki do szczecineckich cukierni, liczne domowe wypieki i szkolne kiermasze. Tak właśnie świętujemy Tłusty Czwartek.

Ostatni czwartek karnawału, poprzedzający Wielki Post nazywany jest tłustym. Funkcjonuje również pod nazwą zapustów. Jest tradycją ruchomą, ponieważ zależy od daty, w której w danym roku wypadają Święta Wielkanocne. Wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się słodkimi i tłustymi ciastkami. Polacy najczęściej sięgają po wszelkiego rodzaju smażone w głębokim tłuszczu pączki i faworki. Choć pochodzenie tłustego czwartku i tradycji smażenia pączków nie jest do końca znane, zachowały się dokumenty, w których pierwsza wzmianka o ciastkach powstających w głębokim tłuszczu pochodzi z Gdańska.

Nie od dziś tradycja wypiekania i zajadania się pączkami jest niezwykle popularna. Chyba nie ma wśród nas osoby, która w ten dzień  nie skusi się na jakiś słodki smakołyk. Dziś rano odwiedziliśmy kilka lokalnych cukierni i zapytaliśmy mieszkańców jak będą świętować ten dzień. Przede wszystkim z rodziną i z pączkami - powiedziała nam jedna z mieszkanek. Dziś ludzie coraz mniej pieką sami, a coraz więcej pączków kupują. Pączki są tanie i ogólnodostępne - twierdziły napotkane przez nas dzisiaj osoby. 

My także pamiętaliśmy o naszych klientach, dlatego klienci Gawex Media, którzy odwiedzili dziś nasze Biuro Obsługi Klienta w Szczecinku poczęstowani zostali przepysznymi pączkami.   

Więcej o tym jak świętowaliśmy Tłusty Czwartek zobaczą Państwo dziś, 12.02.2015 w Echach Dnia. Zapraszamy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: