Nie odśnieżasz? Możesz dostać mandat!

  • KW
  • 2015-02-04 13:20:20
Nie odśnieżasz? Możesz dostać mandat!
  • Foto: www.e-ogrodek.pl

Właściciel nieruchomości jest opowiedziany za odśnieżanie chodnika, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości. Jeżeli chodnik nie jest odśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i na przykład złamie nogę, ma prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania.

Gdy właściciel pomimo obowiązku odśnieżania chodnika nie zrobi tego, może dostać mandat. Przeważnie wystawiają je strażnicy miejscy. Wysokość grzywny wynosi najczęściej 100 zł, choć maksymalna jego wysokość to 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu skutkuje przekazaniem sprawy do sądu grodzkiego. Ten może wymierzyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł. 

Generalne zasady obowiązku odśnieżania w przypadku lokali mieszkalnych są identyczne jak w przypadku domów jednorodzinnych. Odpowiedzialny za usunięcie śniegu i lodu jest jednak zarządca nieruchomości. W większości przypadków będzie to spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa i to do nich należy zgłaszać pretensje, gdy na chodniku zalega śnieg. W przypadku domów jednorodzinnych sprawą musi zająć się właściciel domu, chyba, że chodnik od posesji dzieli pas zieleni. Wówczas jest to już sprawa służb, które zajmują się odśnieżaniem w mieście czy na drogach gminnych. 

W przypadku mieszkań bezczynszowych, gdy nie został powołany zarządca, za odśnieżanie chodnika położonego bezpośrednio przy nieruchomości odpowiadają solidarnie właściciele mieszkań i to teoretycznie oni powinni "chwycić za łopaty". Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wynajęli oni firmę, która zajmie się odśnieżaniem. 

info. poznan.naszemiasto.pl

Komentarze (4)

Anonim 2015-02-04 14:15

A jak już od 6 będzie odśnieżone przez służby PGK , to też mam obowiązek poprawiać po nich ?

zyta_brygida 2015-02-04 18:56

Jakie służby? Z dziurami na "D" i połatanym kołem traktorka z czasów Gierka?

telewidz 2015-02-04 21:25

Nie bardzo rozumiem ten przepis , przecież chodnik nie należy do mnie , z jakiej racji mam go sprzątać może jeszcze każą odśnieżać drogę na odcinku mojej posesji , a jak wystawię reklamę na chodniku to dostanę mandat za zajmowanie pasa drogi , coś tu nie tak panie i panowie !!!

xxx 2015-02-04 21:32

Coś nie tak z tym przepisem , chodnik nie jest moją własnością , tak samo jak jezdnia , i powinien być sprzątany przez właściciela

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: