O ''Budowlance'' raz jeszcze. Konferencja prasowa w Starostwie

  • KW
  • 2015-01-30 15:57:16
O ''Budowlance'' raz jeszcze. Konferencja prasowa w Starostwie
  • Foto: TV Gawex

Starostwo Powiatowe zorganizowało dziś, 30 stycznia w samo południe konferencję prasową dotyczącą zamiaru likwidacji Zespołu Szkół nr 3, czyli popularnej "Budowlanki".

29 stycznia w czwartek odbyło się posiedzenie powiatowej Komisji Edukacji, podczas którego radni powiatowi debatowali na temat likwidacji Zespołu Szkół numer 3 w Szczecinku. Obrady te były dość długie, a w ostateczności, podczas głosowania zdecydowano, że Budowlankę należy zlikwidować. Na spotkaniu było 6 członków komisji edukacji (7 osób liczy ta komisja - przyp. red.) i po dyskusji 3 osoby głosowały za poparciem projektu uchwały, a 3 osoby, radni z opozycji wstrzymały się od głosu. Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ radni opozycji nie byli przeciwko temu projektowi ustawy i wydaje się, że te argumenty, które przedstawiamy są na tyle konkretne, że ciężko z nimi dyskutować - powiedział Krzysztof Lis, Starosta Powiatu Szczecineckiego. 

Połączenie szkół miałoby wiązać się z tym, że Zespół Szkół nr 3 oraz Zespół Szkół nr 5 miałyby istnieć pod jedną nazwą "Zespół Szkół Technicznych". Jak zapowiedzieli członkowie Zarządu Powiatu Szczecineckiego, nauczanie w budynku Budowlanki przy ulicy Artyleryjskiej miałoby nadal się odbywać, ponieważ znajdują się tam pomieszczenia przystosowane do nauczania w kierunkach, w których kształci Budowlanka. Na razie więc nie ma mowy o przeniesieniu uczniów do szkoły przy ulicy Koszalińskiej. Starosta zaznaczył także fakt, że likwidacja wiąże się z kosztami takimi jak sześciomiesięczne odprawy dla nauczycieli, a zyski z połączenia dwóch szkół przyjdą z czasem, na pewno nie od razu. Jeśli chodzi o kwestie pieniężne mowa była także o tym, ile każdego roku przeznaczane jest odgórnie na edukację w powiecie, a ile tak naprawdę edukacja ta pochłania. W niektórych przypadkach kwota, którą dokłada starostwo do szkół to ponad milion złotych rocznie. Tak jest właśnie w przypadku szczecineckich szkół, o które toczy się swego rodzaju batalia. 

Warto też zaznaczyć, że niespełna dziesięć lat temu w szkołach powiatu szczecineckiego uczyło się około 4500 uczniów, a teraz sytuacja ta uległa znacznej zmianie, dziś uczniów jest niespełna 3000. Z każdym rokiem jednak szacuje się, że liczba ta będzie malała. 

W poniedziałek, 2 lutego odbędzie się sesja Rady Powiatu, podczas której radni podejmą uchwałę dotyczącą tego, czy Zespół Szkół nr 3 zostanie zlikwidowany.

Komentarze (1)

Dykare 2015-02-03 06:10

Nauka w Budowlance to były cztery najpiękniejsze lata w moim życiu. Szkoda, że odbieracie innym tą szansę. Jeśli chodzi o koszty utrzymania... Pamiętam jak jakiś czas temu nasza drużyna unihokeja zajęła 3 miejsce w województwie. Szkoda, że starostwo nie zechciało sponsorować wyjazdu na Mistrzostwa Polski. Zostaliśmy w domu i w ten oto sposób drużyna, która miała okazję osiągnięcia wielkiego sukcesu pozostała z brązem w województwie. Jest niedosyt

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: