Elektroniczne dzienniki w szkołach będą bezpłatne

  • KW
  • 2015-01-30 09:25:46
Elektroniczne dzienniki w szkołach będą bezpłatne
  • Foto: www.dziennik.librus.pl

Elektroniczne dzienniki w polskich szkołach stają się już pomału chlebem powszednim oświatowej rzeczywistości. Szczecinek nie odbiega w tym względzie od krajowej normy. Niemal wszystkie szkoły podległe Urzędowi Miasta udostępniają zainteresowanym rodzicom drogą elektroniczną informacje na temat wyników w nauce ich dzieci (tzw. Librusów nie posiadają jedynie SP1 i SP4).

Sprawa e-dzienników budzi jednak od jakiegoś czasu coraz większe kontrowersje, zwłaszcza w środowisku samorządowców. Po przeprowadzeniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kontroli w 17,4 tys. placówkach oświatowych okazało się bowiem, że 1,5 tys. z nich pobiera z tego tytułu opłaty od rodziców.

Zgodnie z rozporządzeniem MEN jest to niedopuszczalne, gdyż udostępnianie informacji o uczniach z e-dziennika jest bezpłatne. Dlaczego zatem opłaty są pobierane? Firmy, które dostarczają szkołom oprogramowanie i administrują danymi. Wykorzystały one po prostu lukę prawną, dzięki której zarabiają. Ochraniaczem prawnym są w tym przypadku ekspertyzy, jakie przesłano do szkół dowodzące, że wystarczy jeśli rodzice będą mieli nieodpłatny dostęp do e-dziennika na terenie budynku, w którym mieści się dana szkoła.

Od września jednak taki stan prawny ulegnie wreszcie zmianie. W nowelizację ustawy o systemie oświaty, która trafiła do Senatu, wpisano bowiem jednoznaczny zakaz pobierania takich opłat - mają to na swoje barki przejąć lokalne samorządy.

Część miast już to zrobiła, inne czekają na dalszy bieg wydarzeń. Jedno w każdym razie jest pewne - jeśli mniej bogate samorządy nie przekażą szkołom pieniędzy na ten cel, spora ilość placówek oświatowych może powrócić do tradycyjnych dzienników.

inf. Tomasz Czuk/UM Szczecinek 

Komentarze (1)

rodzic 2015-02-03 10:03

SP 6 też nie posiada takiego dziennika.Proszę sprawdzić

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: