200zł mandatu i 5 punktów karnych za rozmowę przez telefon podczas jazdy samochodem

  • KW
  • 2015-01-29 08:44:42
200zł mandatu i 5 punktów karnych za rozmowę przez telefon podczas jazdy samochodem
  • Foto: www.polskieradio.pl

Telefon komórkowy to nieodłączny element naszego życia. Komórka daje nam poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Rozmawiamy wszędzie: w domu, w pracy, na spacerze. Coraz częściej także w czasie jazdy samochodem.

Przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym to nadal główne przewinienia kierowców. Z policyjnych statystyk wynika jednak, że z roku na rok wzrasta liczba kierowców naruszających zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust.2 pkt 1 prd). 
W 2012 roku zachodniopomorscy policjanci ukarali mandatami karnymi blisko 5000 kierowców, którzy w czasie jazdy samochodem korzystali z komórki. W 2013 było ich już blisko 6.500, a w 2014 roku ponad 8.000.

Z powyższych danych wynika, że wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą korzystanie w czasie jazdy z trzymanego w dłoni telefonu komórkowego. Tymczasem w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 sekund, w trakcie których auto poruszające się 100 km/h przejeżdża aż 330 m.

Ponadto w trakcie rozmowy przez komórkę zdecydowanie zawęża się pole widzenia, czas reakcji wydłuża się, a tor jazdy samochodu staje się nieco nierówny. Często potwierdzają to sami kierowcy, przyznając, że rozmowa przez telefon komórkowy jest czynnikiem, który najbardziej rozprasza ich uwagę podczas prowadzenia samochodu. Dla osób, którym zdarza się prowadzić rozmowy telefoniczne w czasie jazdy rozwiązaniem jest korzystanie z zestawu głośnomówiącego bądź słuchawki Bluetooth. Powyższe urządzenia pozwolą kierowcy na prowadzenie rozmowy telefonicznej w sposób zgodny z prawem.

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za opisane wykroczenie policjant ma prawo nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych. Bardziej dotkliwą karą dla wielu kierowców mogą okazać się jednak punkty karne przypisane do powyższego naruszenia. Kierowca, który w czasie jazdy samochodem korzysta z trzymanego w ręku telefonu otrzyma 5 punktów karnych, które następnie wpisane zostaną do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Dla wielu pasjonatów korzystania z telefonu za kierownicą może to oznaczać rychłą utratę uprawnień do kierowania pojazdem z powodu przekroczenia limitu punktów. Pamiętać należy także o tym, iż zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku nie ogranicza się jedynie do zakazu prowadzenia rozmów telefonicznych. Dotyczy on również innych czynności wykonywanych przy użyciu trzymanego w dłoni telefonu, np. wysyłania wiadomości sms, przeglądania stron internetowych czy ustawiania nawigacji.

Zachodniopomorscy policjanci reagują na powyższe wykroczenie zarówno w czasie codziennej służby, jak i podczas specjalne w tym celu przygotowanych działań pn. "TELEFON".
W czasie akcji funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na osoby, które w czasie jazdy korzystają z trzymanego w dłoni telefonu. Mundurowi pełnią wówczas służbę głównie w miejscach, w których najczęściej dochodzi do wypadków. Do dyspozycji mają oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorem. Korzystają również z kamer miejskiego monitoringu. O mandat więc nie trudno. Przede wszystkim jednak pamiętać należy, że decydując się na naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu narażamy się na dekoncentrację, a tym samym stanowimy zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg.

info: www.szczecin.kwp.gov.pl

Komentarze (11)

Morrfi 2015-04-17 11:29

Witam Nadal brak stwierdzenia czy Stojąc na światłach popełniam wykroczenie korzystania z telefony. A może nie popełniam tego wykroczenia gdyż nie jestem w ruch więc nie jadę. Jestem uczestnikiem ruchu lecz przepis zwraca się do kierowcy który jedzie pojazdem. Brak stwierdzenia ' uczestnik ruchu ' Jest słowo klucz podczas jazdy. Więc jak stoję to nie jadę jestem uczestnikiem ruchu ale nie jadę. Jak ktoś znajdzie orzecznictwo Sądu na ten temat to poproszę pozdrawiam Morrfi@wp.pl

Lena 2015-06-24 14:10

Okazuje się, że samo trzymanie w ręku telefonu także jest karane mandatem. Po przeczytaniu poniższego artykułu można dojść do wniosku, że już sam fakt, że telefon jest w samochodzie, oznacza potencjalnego z niego korzystanie..

Ted 2015-07-13 10:17

Rozmowa przez zestaw głośnomówiący jest tak samo niebezpieczna.Ostatnio złapałem się na tym,że nie pamiętam jak przejechałem np.jakieś skrzyżowanie rozmawiając przez zestaw głośnomówiący,bo tu nie chodzi o to czy trzymamy tel.przy uchu tylko o zajęcie głowy samą rozmową.Zestawy głośnomówiące/dopuszczone przepisami/są tak samo niebezpieczne jak tel.trzymany przy uchu.Kilku moich znajomych to spostrzeżenie potwierdziło , a co Wy na to ?

KI 2015-07-28 08:44

Dostałem ostatnio mandat, gdy stałem na skrzyżowaniu przy zerowym ruchu i słuchałem co mi kolega opowiadał przez telefon. Wygląda na to, że ten mandat dostałem za trzymanie kierownicy jedną ręką. A dość często ludzie prowadzą jedną ręką nawet przy dużych prędkościach. Coś tu jest nie tak. czy mogę się odwołać?

kajko 2015-10-28 22:29

A to Polska właśnie ...Jeśli rozmawiam przez telefon w czasie jazdy to zwalniam i zachowuję szczególną ostrożność. Czy ktoś zrobił badania na temat wpływu korzystania z komórki na zachowanie się na drodze? Wątpię. Otóż przewidujący człowiek jeśli w czasie jazdy rozwija kanapkę , otwiera colę , podnosi długopis , zmienia stację radiową czy rozmawia przez telefon wyostrza uwagę i jesli trzeba zwalnia nogę z gazu. Prawo pozwala przy tym na korzystanie z cb w czasie jazdy.Czy to nie jest chore?

lb 2015-11-05 07:21

wczoraj zatrzymało mnie dwóch policjantow, pani i pan. Pani prosi dokumenty do kontroli i informuje mnie ze za rozmowę przez telefon komórkowy w czasie jazdy otrzymuje mandat. zdebialam,. ostatnie jakiekolwiek połączenie było ponad 20 minut wcześniej gdy byłam w sklepie. czasem jadę z ręką oparta o szybę i dłonią przy policzku. jest ciemno na zewnątrz mnóstwo świateł i refleksow -pani natomiast się upiera ze widziała na własne oczy jak rozmawiałam przez telefon. jej partner zapytany czy widział to samo ,potwierdził

tt 2016-04-28 22:38

bo to złodzieje rozumie jak jadę ale jak stoję w korku to juz przesada pastwią się złodzieje.

wojtas 2016-11-01 18:57

Ludzie mandaty za rozmowe przez tel podczas jazdy to głupota, szukanie pieniedzy .Nikt nie pomyślał ze jak zabroni dzwonić to ludzie bedą piać esemesy podczas jazdy

Marek 2016-11-03 18:53

I słusznie,przypomnijcie sobie polaka w UK który przez używanie tel.zabił czworo ludzi.Telefony są dla ludzi nie baranów.Mandat 200 a prosty zestaw słuchawkowy 60zł.Szkoda słów

Pytający 2016-12-25 01:58

Skoro mandat daje się za korzystanie z urzadzenia trzymanego w dłoni to co w takim razie z CB radiami, gdzie są szczekaczki na łańcuchach- trzyma sie w dłoni i sie przez nia rozmawia?

Wiśnia 2017-01-09 11:36

Wojtas zaświeciłeś inteligencją!!!! Przeczytaj dokladnie przepis,podpowiem Ci że głównie chodzi o trzymanie telefonu w dłoni.A co do używania na skrzyzowaniu to każdy uczestnik ruchu siedzacy za kierownicą jest automatycznie kierującym pojazdem czyli nim kieruje mimo ze nie kręci fizycznie podczas postoju kierownicą.Pojazd sam się na skrzyżowaniu nie znalazł.Więc tak samo obowiązuje go ten przepis.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: