Walki o ''Budowlankę'' ciąg dalszy

  • KW
  • 2015-01-27 12:20:05
Walki o ''Budowlankę'' ciąg dalszy
  • Foto: TV Gawex

Dziś, 27 stycznia przed południem odbyła się konferencja prasowa. zorganizowana przez Posła na Sejm RP Czesława Hoca w sprawie likwidacji Zespołu Szkół nr 3.

Podczas konferencji prasowej Poseł Czesław Hoc poinformował, że wystosuje pismo do Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego celem uzyskania szczegółowych wyjaśnień oraz weryfikacji nieoficjalnych informacji w związku z likwidacją popularnej "Budowlanki". Jak mówił Poseł Hoc, decyzja o likwidacji szkoły jest wysoce niezrozumiała, ponieważ odbywa się ona właśnie teraz, w momencie, kiedy rząd ogłosił program reaktywacji szkolnictwa zawodowego. Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych, która obliguje spółki zarządzające strefami do prowadzenia współpracy ze szkołami i uczelniami. Zaznaczmy, że powiat szczecinecki dysponuje 96 ha „Podstrefą Szczecinek” w ramach Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

W piśmie skierowanym do Janusza Piechocińskiego czytamy: Ministerstwo Gospodarki, wstępnie zamierza na ten cel (strefy ekonomiczne - przyp. red.) przeznaczyć 200 mln zł i pozyskać dodatkowe fundusze z Unii Europejskiej. Zatem, w momencie, gdy zaistniał ustawowy obowiązek współpracy ze szkołami zawodowymi spółek zarządzającymi specjalnym strefami ekonomicznymi, powiat szczecinecki w tym samym czasie likwiduje szkołę zawodową. Tymczasem, np. w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w ramach dobrej praktyki w zakresie szkolnictwa zawodowego: w Kwidzynie - jedna z firm zapewnia: praktyki i staże dla 40 uczniów w roku; staże dla nauczycieli; doposażenie pracowni i przekazanie sprzętu; oferty pracy dla absolwentów; możliwość podjęcia studiów na koszt tej firmy. To samo w Kowalewie Pomorskim, Stargardzie Szczecińskim, Świeciu. W Owidzu, ponadto – stypendia dla 5 uczniów po 500 zł, a w Gdyni, dodatkowo - stypendia dla najlepszych uczniów, zaś w Czarnej Wodzie (uwaga!) - wybudowanie nowego budynku szkoły. Przy strefach powstają klastry edukacyjne!

Decyzja ta, jak twierdzi Czesław Hoc, jest niezrozumiała i szkodliwa tym bardziej, że w innych krajach, z powodzeniem realizuje się system dualny kształcenia zawodowego, współpracuje się ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi i pozyskuje środki z Unii Europejskiej, a w Szczecinku, samorząd powiatu szczecineckiego odcina szkołę od takich możliwości. 

Relację z dzisiejszej konferencji prasowej zobaczycie w serwisie informacyjnym "Echa Dnia", 27.01.2015, g. 17:15. Zapraszamy!

Komentarze (2)

telewidz 2015-01-27 13:31

Chyba pan poseł nie sugeruje współpracy szkoły budowlanej z Kronospanem , byłoby to nie do przyjęcia przez miejscowych nibyekologów

marek777 2015-01-29 22:32

*** Kolego starosto LIS ! "Bolek" zawsze przykładal żarówkę i sama się wkręcała ... tyle wiedział ... bo ZIEMIA się kręci ... ale jak przyszło do REWOLUCJI "Solidarności" ... To PO niej "wykręcił NUMER" ... i żadna NIE chce się wkręcić .... BOLEK dostał nawet za TEN numerek NOBLA ?!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: