Obiekty usługowo-komercyjne na terenie Wieży Wodociągowej?

  • KW
  • 2015-01-26 08:26:55
Obiekty usługowo-komercyjne na terenie Wieży Wodociągowej?
  • Foto: TV Gawex

Prywatny inwestor chce u podnóża szczecineckiej Wieży Wodociągowej zbudować obiekty usługowo-komercyjne. Najpierw jednak Rada Miasta musi zgodzić się na zmianę planu zagospodarowania terenu.

Historia wieży jest bardzo długa, była ona swego czasu tematem rozmów i analiz, a także "kością niezgody" czy ją wyburzyć, czy też nie. W ostateczności Urząd Miasta przejął wieżę oraz niewielki kawałek terenu dookoła niej. Kilka lat temu została ona zabezpieczona i usunięto najbardziej niebezpieczny element wieży. Na ten moment ratusz szuka środków finansowych i pomysłu na rewitalizację tego obiektu. Jeśli natomiast chodzi o tereny, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wieży, należą one do prywatnego inwestora, z którym została zawarta umowa umożliwiająca diametralną przebudowę tego terenu. 

Plan zagospodarowania przestrzennego mówi, że jest to teren zielony z niewielkimi elementami małej architektury, ławki, park. Natomiast my staramy się wywiązać z naszych zobowiązań i ustaleń, dlatego w tej chwili trwają prace planistyczne nad nowymi zapisami - powiedział nam zastępca Burmistrza Daniel Rak. 

Jak się dowiedzieliśmy, inwestor jasno deklaruje chęć zrealizowania tam obiektów usługowo-komercyjnych. Obiekty te miałyby znajdować się w towarzystwie wieży, która jest zabytkiem i dużo do powiedzenia w sprawie zabudowy, jej kształtu będzie miał konserwator zabytków. Przestrzeń, która towarzyszy obiektom wpisanym do rejestru zabytków musi się w pewien sposób harmonizować - mówił Daniel Rak. 

Zastępca Burmistrza zaznaczył także, że takich obiektów planista nie przewidywał, jednak wiadomym jest, że koncepcje ewoluują, są zmieniane i dopracowywane. Cieszę się, że właściciel rozpoczął prace planistyczne, co oznacza, że zaczyna on myśleć poważnie o zagospodarowaniu tej przestrzeni. Sama wieża jest bardzo blisko centrum i obiekt koło tak dużego osiedla jest na pewno potrzebna - podsumował Daniel Rak. 

Komentarze (6)

mieszkaniec 2015-01-26 11:38

A mi się bardzo podoba, gdy w wielu miastach takie wieże przekształcane są w centra naukowe z obserwatorium astronomicznym, wyposażone w komputery. Gdyby zajął się tym SAPiK na pewno wiele dzieci ze szkół chętnie by odwiedzało takie obserwatorium czy zapisywałoby się do sekcji. Wzgórze Św. Jerzego zostawmy w spokoju. To cmentarzysko, duży kawał historii tego miasta. Podobno tam był cmentarz miejski, szpital dla zakaźnie chorych, żydowski dom pogrzebowy. Po co budować tam butki z lodami, tamtędy nikt nie chodzi. Skoro w centrum powstaje Intermarche to niech ten teren stanie się takim bulwarem miasta z punktami usługowymi, fontannami itp.

eddy 2015-01-26 12:37

a czy prywatny inwestor widział kiedyś ul. Lipową? :D

Jerzy 2015-01-26 17:56

Mam pytanie: Czy sprawa własności wieży jest do końca klarowna.Kto jest tym prywatnym inwestorem,tak bardzo chętnym do budowy obiektów usługowo-komercyjnych.Kto z tego będzie miał korzyści. Jeśli sprawa ma być definitywnie załatwiona w całości jak Zamek Książąt Pomorskich,to jestem bardzo na TAK. Jeśli sprawa własności wieży i terenów wokół niej jest załatwiona tylko połowicznie,jestem na NIE ! Dla przypomnienia wklejam fragment notatki z dnia 29 czerwca 2012...."""Wieża ciśnień w Szczecinku znowu miejska""" AAA Dodano: 29 czerwca 2012, 11:15 """Teraz nie musi się już tym martwić, nie poniesie także kosztów i ryzyka związanego z rozbiórką głowicy. I co gorsza – z jego punktu widzenia – bez propozycji miasta nadal byłby właścicielem wieży, w której sensowne gospodarczo wykorzystanie nie wierzył. J. Paszkiewicz nie kryje, że bardziej zależy mu na sporej, bo liczącej 5,5 tysiąca metrów kw. działce. Nawet po odjęciu terenu wokół samej wieży pozostaje duża, atrakcyjna działka w samym centrum Szczecinka. – Mam plan, jak ją zagospodarować z korzyścią dla miasta – mówi szef Dalbetu. – Szczegółów na razie nie chcę zdradzać"""

2015-01-27 12:27

Przecież oczywiste jest to, że nic z tego nie wyjdzie. Mamy nadmiar powierzchni handlowych. Wiele miejsc stoi pustych, na czele z całą galerią handlową. Do tego wieża i okolice nie należą do najciekawszych i osobiście raczej nie chciałbym pić kawy delektując się widokiem i zapachem ulicy lipowej.

gregor9933 2015-01-29 21:30

jestem bardzo za

szczecinecczanin 2015-01-30 07:51

pomysł wkomponowania w okolice wieży budek z bielizną, kebabu czy innego badziewia typu "hala targowa" mija się kompletnie z celem. Dlaczego nie miało by tam być małego parku - kawałka zieleni tak było zresztą w planie zagospodarowania. A teraz na siłę jakiś mannhatan bo Pan ma plany.... Kupił jako kawałek zieleni cyt "teren zielony z niewielkimi elementami małej architektury, ławki, park." to niech tak zostanie !!!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: