Ruszyła akcja ''Nie dla czadu - nie daj się zabić''. Zobacz WIDEO!

  • KW
  • 2015-01-21 13:41:11
Ruszyła akcja ''Nie dla czadu - nie daj się zabić''. Zobacz WIDEO!
  • Foto: www.drawskopomorskie.com

"Nie dla czadu - nie daj się zabić" - pod takim hasłem rozpoczęła się na Pojezierzu Drawskim kampania społeczna promująca zakup czujników wykrywających obecność tlenku węgla, potocznie nazywanych czujnikami czadu. Czujniki te mogą uratować życie każdemu z nas!

W ramach wspólnej inicjatywy Stowarzyszenia Żarek z Drawska Pomorskiego, strażaków z KP PSP w Drawsku Pomorskim i administratorów portalu dsi.net.pl i drawskopomorskie.com powstał film, który pokazuje jak ważną rolę spełnia czujnik czadu w każdym gospodarstwie domowym. Pomysłodawcy projektu wierzą, że dzięki tej inicjatywie wzrośnie świadomość społeczności lokalnej i ich wiedza odnośnie tlenku węgla i sposób zabezpieczenia się przed nim.

Kampania społeczna została przygotowana bez nakładów finansowych, przy dobrej woli i zaangażowaniu czasowym jej realizatorów. Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Powstaje wówczas trwały kompleks zwany karboksyhemoglobiną. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Powyższy opis to nie tylko suche fakty. To rzeczywistość. Czad atakuje. Strażacy w regionie Drawska Pomorskiego, także w Szczecinku na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy wyjeżdżali kilkakrotnie do mieszkań w których pojawiał się czad. Zazwyczaj w tych mieszkaniach włączały się czujniki tlenku węgla. Dobry czujnik jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Jednak nie wszyscy posiadają czujniki w domu. Osoby nie posiadające czujników nie mają możliwości reakcji na działanie czadu. Ich organizm w niedługim czasie może ulec zatruciu co doprowadzi w najgorszym wypadku do śmierci. Dlatego tak ważne jest posiadanie w domu czujnika tlenku węgla. Koszt takiego czujki nie przekracza 150 zł. Strażacy z powiatu drawskiego chcąc zadziałać profilaktycznie zachęcają do zakupu i montażu czujników w domach. Wielokrotnie organizowali akcję rozdawania tego urządzenia m.in. w Drawsku Pomorskim, Czaplinku i Kaliszu Pomorskim. Akcje te dofinansowywane były przez KARR S.A Koszalińską Agencję Rozwoju Regionalnego, LGD Partnerstwo Drawy oraz Burmistrza Czaplinka. Rozdanych do tej pory w Powiecie zostało ponad 200 czujek tlenku węgla. Jest to ponad 200 bezpiecznych rodzin.

info: Marcin Łukasz, drawskopomorskie.com

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: