Policja przed Sylwestrem apeluje o ostrożność przy odpalaniu petard i fajerwerków

  • KW
  • 2014-12-31 10:08:44
Policja przed Sylwestrem apeluje o ostrożność przy odpalaniu petard i fajerwerków
  • Foto: www.wiadomosci.wp.pl

Tuż przed Sylwestrem policja apeluje, by przy odpalaniu petard i fajerwerków nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zapowiada też, że nie będzie pobłażliwości dla kierowców na „podwójnym gazie”.

Żegnając stary rok i witając nowy nie zapominajmy o swoim bezpieczeństwie. Niestety, co roku mamy do czynienia z nieszczęśliwymi wypadkami przy odpalaniu fajerwerków. Pamiętajmy, że tego typu materiały pirotechniczne, użyte w nieodpowiedni sposób, mogą być bardzo niebezpieczne – podkreślił rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Zarówno policjanci jak i strażacy apelują, by petardy i fajerwerki kupować jedynie w sprawdzonych źródłach. Przypominają też, że powinny być one wyposażone w instrukcję obsługi w języku polskim, określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności. Sprzedaż środków pirotechnicznych jest dozwolona tylko osobom pełnoletnim.

Przestrzegajmy instrukcji dołączonej do fajerwerków, to naprawdę ważne. Nie pozwalajmy też, by odpalały je dzieci. Nie powinny ich też odpalać osoby pod wpływem alkoholu – dodał Sokołowski. Przypomniał, że sztuczne ognie nie powinny być odpalane w tłumie, „z ręki”, na balkonach ani też w zamkniętych pomieszczeniach. Nie odpalajmy ich w kierunku innych osób bo możemy zrobić komuś krzywdę. Jeśli petarda nie zadziała, nie próbujmy odpalać jej ponownie. Może dojść do niekontrolowanego wybuchu – dodał Sokołowski.

info: PAP

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: