Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinku?

  • Andrzej Nadolny
  • 2014-12-23 23:41:53
Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinku?
  • Foto: an

Na poniedziałkowej (22.12) sesji Rady Miasta Szczecinek, radny Jacek Brynkiewicz w punkcie wnioski i zapytania radnych, pytał czy istnieje możliwość zorganizowania jarmarku Bożonarodzeniowego w przyszłym roku w Szczecinku.

Pomysł jest oczywiście ciekawy pod warunkiem, ze oprócz władz miasta uda się do niego przekonać wytwórców rękodzieła, ozdób świątecznych i sprzedawców wszelakiej garmażerki. Jak możemy zaobserwować u naszych zachodnich sąsiadów  jarmark bożonarodzeniowy z prawdziwego zdarzenia, to nie tylko handel uliczny, ale i miejsce spotkań przy dobrym jadle i np. grzanym winie. To miejsce gdzie zwiedzający i kupujący spędzają dużo czasu, często do późnych godzin wieczornych.  Należałoby się więc dobrze zastanowić, w którym punkcie miasta go usytuować. Placu przed Ratuszem, wydaje się oczywistym miejscem. Czy jednak kilkudniowy jarmark, razem z całym zapleczem logistycznym, parkingiem, toaletami, etc. dla sprzedających, być może po części przyjezdnych, nie stanowiłby zbyt dużego obciążenia dla tego centralnego punktu miasta. Inną możliwa lokalizacją dla jarmarku jest plac koncertowy na osiedlu Zachód. To miejsce wydaje się być idealne, ponieważ istnieje tam odpowiednia infrastruktura, jest także możliwość postawienia toalet czy przyczep mieszkalnych przybyłych z regionu sprzedawców. 

Dobrym przykładem tak zorganizowanych jarmarków mogą być nasi niemieccy sąsiedzi. Tam  w wielu miastach, od lat odbywają się adwentowe jarmarki. Właściciele kramów prześcigają się w przyozdabianiu swoich stoisk. przykładowo jarmark w Stuttgarcie należy do największych i najpiękniejszych w Europie. Jarmark ten to ponad 280 stoisk, starannie udekorowanych postaciami aniołów, mikołajami, gałązkami jodeł, ozdobami świetlnymi i szopkami. Znajdziemy tam też wiele punktów gastronomicznych, serwujących tradycyjne dania i wyroby. przyciąga do nich smakowity zapach wybornych przysmaków i grzanego wina. Aby zorganizować jarmark z prawdziwego zdarzenia i aby on żył swoim życiem choć przez kilka dni, należałoby zaprosić do udziału w nim zamiejscowych sprzedawców i rzemieślników, a także turystów z sąsiednich miast. Jedno jest pewne, Bożonarodzeniowy Jarmark w Szczecinku to duży wysiłek organizacyjny i promocyjny. Czy się go doczekamy - czas pokaże.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (1)

Sylwia 2014-12-26 14:36

Mówić to jedno zrobić to drugie! Z tym drugim u nas gorzej.

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: