Sesja pełna emocji w szczecineckim Ratuszu

  • KW
  • 2014-12-22 11:53:03
Sesja pełna emocji w szczecineckim Ratuszu
  • Foto: TV Gawex

W poniedziałek (22 grudnia) o godzinie 9:00, rozpoczęła się sesja Rady Miasta. Była to najważniejsza z sesji w tym roku, ponieważ uchwalony na niej został budżet miasta na 2015 rok.

Poniedziałkowa sesja składała się z 27 punktów i pochłonęła prawie 5 godzin. Dawno w sali obrad nie było aż tak zażartych dyskusji. Radni byli rozmowni do tego stopnia, że tworzyły się kolejki osób, które chciały zabrać głos. Sala podzieliła się na dwie części: Platforma Obywatelska, broniąca założeń przyszłorocznego budżetu, kontra opozycja zgłaszająca uwagi, zapytania i poprawki. Już od samego początku emocje wzbudziła kwota 200 000 tysięcy złotych z budżetu, którą planuje się przeznaczyć na objęcie udziałów w PGK Spółka z o.o. z przeznaczeniem na rozwój centrum maszyn rolniczych. Radny Roman Matuszak oraz radny Marcin Bedka sprzeciwili się temu wydatkowi twierdząc, że w przypadku, gdy inwestycja ta przyniesie, nie zyski, a straty, będą one musiały być pokryte z pieniędzy Urząd Miasta a na to zgody opozycja nie da. 

Kolejnym punktem, którego omawianie zajęło zebranym w ratuszu radnym sporo czasu, była przedstawiona przez RdS propozycja zmniejszenia wydatków na poszczególne obszary działania miasta i podmiotów z nim związanych. Radni RdS zaproponowali między innymi zmniejszenie wydatków na turystykę o 39 tys. zł., zmniejszenie wydatków na administrację publiczną o 934 tys. zł., zmniejszenie wydatków na straż miejską o 730 tys. zł., a także zmniejszenie wydatków na SAPiK o 760 tys. zł. Propozycja tych zmian w budżecie wywołała istną lawinę naprzemiennych argumentów "za" i "przeciw' wymienianych między rządzącymi a opozycją. Z obu stron domagano się wyjaśnień i informacji, w jaki sposób kwoty te mają zostać pomniejszone i na co mają zostać przeznaczone wygenerowane  oszczędności. Z sali słychać było także głosy, że propozycje są bezzasadne, a projektodawcy nie mają pojęcia czego się domagają. Stwierdzam, że nam się wymknęło coś spod kontroli. Rozumiem, że nie przekonamy was do tego co zaplanowaliśmy, więc zamknijmy dyskusję i przejdźmy do głosowania - powiedziała Grażyna Kuszmar, poparł ją Janusz Rautszko i tym samym dyskusja się zakończyła. ostateczni budżet został przyjęty głosami radnych koalicji

Głosowanie nad kolejnymi punktami przeszło sprawnie i bez większych problemów. 19 głosami, czyli jednogłośnie, uchwalono uchwałę wprowadzającą bilet całodobowy w autobusach Komunikacji Miejskiej, w cenie 5,00 zł. Radni zajęli się również wynagrodzeniem Burmistrza, które pozostało na poziomie z lat wcześniejszych (wynagr. zasadnicze - 6 tys. zł., dodatek funkcyjny - 2 100 zł., dodatek stażowy - 1200 zł., dodatek specjalny - 3000 zł.). 

We wnioskach i zapytaniach radnych, padła prośba ze strony radnego Jacka Pawłowicza o zmniejszenie "garbów" na drogach, znajdujących się przy ulicy Pilskiej i Cisowej. Jak się okazało, problem jest znany i w okresie wiosennym "garby" zostaną zmniejszone. Padła także propozycja zorganizowania w następnym roku, przy pomocy SAPIKU, prawdziwego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Szczecinku. Na zakończenie sesji Przewodnicząca Katarzyna Dudź życzyła wszystkim spokojnych świąt, a Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas otrzymał od Klubu Radnych "Razem dla Szczecinka" książkę, o życiu i działalności Matki Teresy z Kalkuty. Aby Matka Teresa, misjonarka była wzorem do naśladowania - powiedział, wręczając prezent burmistrzowi, Andrzej Grobelny. Prezent ten, był nawiązaniem do słów,  związanych właśnie z Matką Teresą - które wypowiedział na jednej z wcześniejszych sesji Jerzy Hardie-Douglas.

Galeria zdjęć do artykułu

Komentarze (4)

Ewa 2014-12-22 17:23

Lepiej zmniejszyć sumę pieniędzy na utrzymanie Ratusza w Szczecinku. Dzisiaj odwiedziłam Ratusz i jestem zbulwersowana tym co zauważyłam.Otóż przechodząc z bloku A do B pod nowym zaszklonym zadaszeniem już przeciekającym(dzisiaj padał deszcz) świeciło się kilka lamp o godz.11, a po co? W bloku B skorzystałam z ubikacji, w której był włączony elektryczny grzejnik, a po co jak temperatura plusowa i ilu interesantów korzysta w ciągu dnia? Jednym słowem tu trzeba szukać oszczędności, a nie na turystyce.

Ewa 2014-12-22 17:29

Napisałam dzisiaj krótki komentarz, tylko czy Radni się tym zainteresują?Dziwne,że pracownicy Ratusza nie reagują na takie oczywiste fakty w funkcjonowaniu????

mieszkanka 2014-12-22 21:37

Oglądałam dziś sesję, na żywo, i popieram propozycję opozycji dotyczącą wyłączania światła wzdłuż ścieżki rowerowej i na Mysiej Wyspie w godzinach nocnych miedzy 22.00 a 6 rano, kiedy to nikt z nich nie korzysta. Każdy w gospodarz w swoim domu gasi światło kiedy idzie spać. Czy gospodarz miasta - nie powinien gospodarzyć rozsądnie i oszczędnie w naszym imieniu?

mieszkaniec 2014-12-24 21:33

A skąd szanowna Mieszkanka wie, czy nikt w tych godzinach nie korzysta ze ścieżki rowerowej (do końca nie wiadomo której) i na Mysiej Wyspie? Czy Mieszkanka zaobserwowała to sama, czy podpowiedziały Mieszkańce razemdlaszczecinkowce? Prawda jest taka: pozbawianie oświetlenia Miasta to najbardziej kretyński pomysł ze wszystkich kretyńskich pomysłów rds!!! Czy weźmie Mieszkanka odpowiedzialność za zdrowie i życie kogoś, kto bedzie chciał lub musiał skorzystać z tych ścieżek między 22.00 a 6.00??? Bo Mieszkanka twierdzi, ze tak jest i już! A tymczasem oświetlone Miasto, to bezpieczne Miasto i tylko przygłupy uważają inaczej!!!

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: