Najpiękniejsza Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa - finał konkursu

  • KW
  • 2014-12-19 10:41:22
Najpiękniejsza Rodzinna Szopka Bożonarodzeniowa - finał konkursu
  • Foto: TV Gawex

W środę, 17 grudnia odbył się w Złocieńcu finał konkursu na Najpiękniejszą Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową.

Jednym z magicznych elementów Bożonarodzeniowych Świąt jest tradycyjna szopka, makieta przedstawiająca wnętrze stajenki betlejemskiej podczas nocy narodzenia Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Świąteczna szopka, obecna jest w tradycji Świąt Bożego Narodzenia pod postacią miniatury, jak również w rzeczywistym wymiarze. Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa przedstawiana jest zazwyczaj w formie stajenki, niemniej warto zauważyć, iż niekiedy konstruowana jest również w charakterze jaskini bądź też groty. Korzeni szopki bożonarodzeniowej doszukać się możemy już w roku 330 n.e. Wtedy to właśnie cesarzowa Helena poleciła, by w znajdującej się w Betlejem grocie, wybudować marmurowy żłóbek, który miał upamiętniać narodziny Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Pomysł ten przypadł do gustu świętemu Hieronimowi i to właśnie w myśl jego pomysłu powzięto inscenizować narodzin Syna Bożego.

Tradycja  wykonywania szopek jest niezwykle bogata i trwa do dziś dzień. Aby ją kontynuować Złocieniecki Domo Kultury razem z powiatem drawskim zorganizował konkurs na najpiękniejszą złocieniecką szopkę. Prace, które zostały zgłoszone do konkursu wykonane były różnymi technikami. Zobaczyć mogliśmy szopki wykonane z papieru, drewna, czy plasteliny.

Konkurs współfinansowany został ze środków Powiatu Drawskiego. Wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło w holu Złocienieckiego Ośrodka Kultury. Na ceremonię przybył wicestarosta Powiatu Drawskiego - Jacek Kozłowski. Laureatów przywitała Pani Dyrektor ZOK Romana Kowalewicz oraz Monika Kuczyńska Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury „Inspiracja" w Złocieńcu.

Jury w składzie Anita Balińska i Elżbieta Kordek oraz goście zaproszeni wręczyli uczestnikom konkursu nagrody oraz wyróżnienia.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Galeria zdjęć do artykułu

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: