Szkolenie ratowników WOPR

  • KW
  • 2014-12-16 08:34:07
Szkolenie ratowników WOPR
  • Foto: Krystian Budziszewski

Przedstawiciele 21 szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego, w tym między innymi licealiści ze złocienieckiego „ANDERSA” uczestniczyli w trzydniowym zgrupowaniu, które odbyło się w dniach 12-14 grudnia br. w CKS w Szczecinie.

Grupę 126 uczniów klas pierwszych wyłoniono przy współpracy z koordynatorami szkolnymi spośród 5 tysięcy uczestników warsztatów zorganizowanych przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego. W salach wykładowych i w auli CKS uczestnicy kursu pod okiem doświadczonych instruktorów WOPR poznawali m.in. procedury działania ratowniczego, przepisy obowiązujące na obszarach wodnych oraz elementy hydrologii i meteorologii. Na pływalni kursanci odbyli intensywne szkolenie w zakresie ratownictwa wodnego, w tym: pływania, samoratownictwa, skoków ratunkowych do wody, nurkowania, czy holowania osoby zagrożonej. W ostatnim dniu kursu odbył się egzamin teoretyczny i praktyczny. Uczniowie otrzymali legitymacje WOPR z potwierdzeniem ukończenia szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz pierwszego modułu szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego (kompetencje młodszego ratownika). 

Celem szkolenia było przygotowanie przyszłych ratowników nie tylko do działań ratowniczych nad wodą, ale również do szeroko pojętych działań profilaktycznych, które mają prowadzić w swoich lokalnych środowiskach. Uczestnicy szkolenia będą tworzyć „Młodzieżowe Drużyny WOPR” we wszystkich powiatach naszego województwa i tam będą szkolić uczniów szkół gimnazjalnych, a także zachęcać ich do zdrowego odżywiania i uprawiania aktywności fizycznej - mówi Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor WOPR WZ. - Pod opiekę drużyn przekazane zostały fantomy do nauki resuscytacji, ubiór ratowniczy oraz gabloty informacyjne wraz z kompletem materiałów.

Zgrupowanie zorganizowane w Centrum Kształcenia Sportowego było częścią projektu „Zachodniopomorska Sieć Szkół Promujących Zdrowie” realizowanego przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewodę Zachodniopomorskiego i Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w ramach rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

info: Krystian Budziszewski

Szkolenie ratowników WOPR

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: