Orkan Aleksandra, następca Ksawerego w piątek dotrze do Polski!

  • KW
  • 2014-12-11 09:51:35
Orkan Aleksandra, następca Ksawerego w piątek dotrze do Polski!
  • Foto: www.wiadomosci.dziennik.pl

Nad Europę nadciągnął bardzo silny wiatr. Za wszystko odpowiedzialny jest głęboki niż znad Atlantyku, który powoduje gwałtowny spadek ciśnienia. Dokładnie rok po pamiętnym orkanie Ksawery, nad Europą szaleje jego następca - orkan Aleksandra.

Jak podaje TVN Meteo niż Aleksandra przemieszcza się wolno na wschód, w stronę Skandynawii. Obecnie najsilniejsze porywy wiatru w Europie osiągają 170 km/h w Szkocji (w Cairngorm Mountains, Aonach Mor). W Szwecji, Norwegii, Danii i w północno-zachodnich Niemczech porywy wiatru osiągają na posterunkach meteorologicznych 120 km/h, ale pojawiły się sygnały z Danii, że odnotowano  już 130 km/h Tam średnia prędkość wiatru wynosi 50-75 km/h. W Polsce w chwili obecnej porywy wiatru osiągają 50 km/h w Kołobrzegu i Ustce.

Już w środę, 10 grudnia ostrzegaliśmy przed silnymi wiatrami. Prognozy na dziś (11.12) to południowo-zachodni wiatr w porywach do 80 km/h, a nad samym morzem - do 90 km/h. W piątek mogą wystąpić porywy wiatru szczególnie na Wybrzeżu i Pomorzu, a także w innych regionach kraju, które przekraczać mogą 100 km/h. W sobotę, 13 grudnia wiatr ma słabnąć, a prędkość wiatru również ma ulec zmniejszeniu. 

Wiatr wiejący z prędkością 90-100 km/h zrywa linie napowietrzne, niszczy konstrukcje budynków, łamie i wyrywa drzewa z korzeniami - szczególnie w górach, gdzie warstwa gleby jest cienka, a system korzeniowy drzew płytki. Z niżem związane będą także opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Zapanują trudne warunki na drogach, możliwe będą duże utrudnienia. Poza tym spodziewamy się, że wystąpią bardzo złe warunki biometeorologiczne - informuje TVN Meteo. 

PGK Szczecinek również ostrzega przed orkanem:

Od wczorajszego dnia, tj. 10.12.2014 r. media zewsząd informują o nadchodzącym nad Polskę orkanie Aleksandra, gdzie podmuchy wiatrów w Niemczech i Skandynawii dochodzą do 130 km/h. Silniej powieje już w środę, ale prawdziwa wichura może zacząć się w czwartek (11.12.). Wiatr uderzy w nasz kraj od strony Bałtyku. Później przeniesie się nad zachodnią Polskę. W Szczecinku silnie ma wiać już od dnia dzisiejszego – meteogramy pokazują podmuchy wiatru dochodzące w porywach do 60-70 km/h natomiast jutrzejszy dzień (12.11.) przyniesie bardzo duży wiatr – 100 km/h. Wichura może zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Dlatego Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Szczecinku apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w Parku miejskim.

info: Aleksandra Wach-Guzdek, Rafał Wronowski

Dodaj komentarz

Aby kontynuować, proszę zaznaczyć pole poniżej: