Policjanci ze Szczecinka uniewinnieni

  • KW
  • 2014-12-05 09:25:03
Policjanci ze Szczecinka uniewinnieni
  • Foto: www.info.wyborcza.pl

Policjanci, którzy prawie dziewięć lat temu otrzymali zarzuty wyłudzania odszkodowań za choroby, zostali w tym tygodniu uniewinnieni.

Cała sprawa sięga 2006 roku, kiedy to zatrzymano jednego z funkcjonariuszy świdwińskiej policji i czterech funkcjonariuszy szczecineckiej policji. Byli oni podejrzani o wyłudzenia odszkodowań za fikcyjne choroby. Za łapówki wręczane lekarzowi ze szpitala MSWiA w Kańsku Zenonowi S., nieuczciwi policjanci mieli być kierowani na leczenie szpitalne z fikcyjnym rozpoznaniem chorób podlegających zbiorowemu ubezpieczaniu policjantów. Za pobyt w szpitalu funkcjonariusze otrzymywać mieli potem refundacje z różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Według Pawła Biedziaka z Komendy Głównej Policji, refundacje za jeden dzień pobytu w szpitalu sięgały nawet 200 zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Koszalinie. Po prawie 9 latach walki w sądzie policjantów zostali oni uniewinnieni prawomocnym wyrokiem sądu. Wcześniej w Sądzie Rejonowym w Drawsku Pomorskim policjanci usłyszeli wyrok skazujący. Jednak w procesie drugiej instancji Sąd Okręgowy w Koszalinie stwierdził, że w tej sprawie nie doszło do żadnego przestępstwa. Teraz, pozostaje tylko kwestia tego, jak w tej sytuacji zachowa się szczecinecka Komenda Powiatowa. W międzyczasie policjanci zostali wydaleni ze służby. Wiele wskazuje na to, że teraz po prawomocnym wyroku będą domagali się rekompensaty za lata, w których nie pracowali. Sprawa może też dotyczyć przysługujących im świadczeń emerytalnych. 

Komentarze (14)

Adas 2014-12-05 14:48

Jak zwykle za nieudolność sądu i prokuratury zapłaci podatnik. Dla każdego zdrowo myślącego człowieka jest oczywiste, że wyłudzili pieniądze a w całej Polsce w tamtym okresie było setki takich przypadków. Znaleźli dziurę w przepisach więc co bardziej bezczelni korzystali z tego procederu.

kuba 2014-12-08 14:05

dokladnie ojciec mojego kolegi zrobil to samo dostał kolosalne pieniadze a pozniej przy wódce sie z tego smiał

hahaha 2014-12-10 14:10

i kto się śmieje ostatni :) 10 lat to 120 miesięcy razy średnio 3 tys. plus trzynastki mundurów-ki i nagrody lekko licząc pół banki plus zniszczenie opinii , kariery , zdrowia - bańka od państwa powinna być jak nic:) i emerytura ;)

sierżant 2014-12-10 14:48

Taaa,... a nam frajerom wszystkie ubezpieczalnie podniosły skłądki

Bart 2014-12-10 21:47

Po 5 latach od zwolnienia nie mogą zostać przywróceni do służby... a okres prowadzenia postępowania nie ma na to żadnego wpływu... takie prawo

tofik 2014-12-10 23:13

Eee.., to widać, że sąd jest niezawisły i działa w pełni profesjonalnie. Ciekawe czy po takim czasie nie zapomniał, że jest sądem.

seba 2014-12-11 14:46

Po takim czasie nikt ich już nie przywróci do służby... uplynęło 5latek, koniec tematu... za dużo spraw Policja przegrywała, także zmienili ustawe.

jurek 2014-12-11 20:04

Oczywiste to jest to że chyba jesteś głupi jak but, że tak piszesz publicznie, skoro sąd postanowił że są niewinni, a ty szary człowieczku podważasz to postanowienie to zaraz zostaniesz pozwany za obrazę sądu i publiczne zniesławianie uniewinnionych. Jakieś jeszcze masz obiekcje????

Bąk 2014-12-11 21:41

Tak się zastanawiam, czy aby o tych 5 latach co piszecie to czy na pewno dotyczą one z.art. 41 ust.2 pkt 9 Ustawy o Policji?

Marcin 2014-12-11 23:35

Panowie Policjanci informacja dla was, myślę że bardzo ważna ; na bazie mojej sprawy Sąd Najwyższy pozytywnie dla mnie i dla was, rozpoznał 03.12.14r uchwałą w składzie 3 sędziów sygn. akt III CZP 91/14 następujące pytanie prawne zadane przez Sąd Apelacyjny w Szczecinie cyt:... " Czy policjantowi przywróconemu do służby przysługuje droga sądowa (art. 2 k.p.c.) w zakresie żądania odszkodowania w postaci utraconych korzyści, stanowiących różnicę pomiędzy uposażeniem, jakie przysługiwałoby jemu, gdyby pełnił służbę, a świadczeniem pieniężnym, wypłaconym za okres pozostawania poza służbą w trybie art. 42 ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji (Dz.U.2007.43.277 j.t.), w brzmieniu ustalonym nowelą z dnia 28 marca 2008 r. (Dz.U.2008.86.521), przy uwzględnieniu, że policjant nie zainicjował postępowania sądowoadministracyjnego w przedmiocie rozkazu personalnego Komendanta Wojewódzkiego Policji odmawiającego wypłaty uposażenia za ten okres?​". Życzę powodzenia w dochodzeniu odszkodowań może w końcu ci co wydaja takie decyzję ,wyroki w końcu odpowiedzą zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 20 stycznia 2011 r. (Dz. U. z 2011r. Nr 34, poz. 173) o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

Dzięki 2014-12-12 15:28

Marcin dziękujemy za cenne informacje, świeża ta uchwała , więc jeszcze nieznana, z pewnością ją wykorzystamy.........

gosc 2014-12-13 22:15

To teraz z imienia i nazwiska tych co z ramienia BSW KGP oddział w Szczecinie prowadzili sprawe. Znowu coś nie wyszło i zniszczono kolejne życie

gosc 2014-12-14 06:44

A co z rozliczenim policjantów z Biura Spraw Wewnetrznych w Szczecinie za realizację tej sprawy?

artur 2014-12-14 14:09

I dobrze terza niech sądzą się o odszkodowanie liczę na to że dostaniecie bardzo wysokie , nie ma wyroku a już wydalają ze służby!!!!!!!!!!!!